POLSKAŚWIAT

Przedstawicielka USA przy ONZ Linda Thomas–Greenfield w Kijowie. Sean Penn wręczył Zełenskiemu statuetkę Oscara

Wojna na Ukrainie

Hollywoodzki aktor, reżyser, scenarzysta i producent Sean Penn ponownie przybył do Kijowa.

Aktor wręczył prezydentowi Wołodymirowi Zełenskiemu własną statuetkę Oscara.


Nagroda będzie na Ukrainie do końca wojny jako symbol wiary w zwycięstwo Ukrainy.

Kijów. Przedstawicielka USA przy ONZ i Zełenski (fot. Twitter/Linda Thomas–Greenfield)

Linda Thomas–Greenfield w Albanii, na Ukrainie i w Polsce

Przedstawicielka USA przy ONZ Linda Thomas–Greenfield odbyła podróż po Albanii, Ukrainie i Polsce.

„Naród ukraiński zainspirował świat swoją niezwykłą odwagą, walcząc o swoją wolność i integralność terytorialną.
Podczas mojego spotkania z prezydentem Zelenskim jasno dałam do zrozumienia, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy jest niezachwiane.

Sława Ukraina!” – stwierdziła przedstawicielka USA przy ONZ.


„Po czterech dniach za granicą wracam do domu.

Niesamowicie jestem wdzięczna za ciepłe przyjęcie ze strony Albańczyków, Ukraińców i Polaków.

Nasze partnerstwa są tak silne, jak zawsze, podobnie jak nasze zobowiązanie do zjednoczenia się w obliczu agresji wojennej Rosji” – powiedziała Linda Thomas–Greenfield.


– W całej Polsce UNICEF i lokalni partnerzy utworzyli centra edukacji i rozwoju, w których uchodźcy mogą uczestniczyć w zajęciach online, kontaktować się z rówieśnikami, dołączać do zajęć z języka polskiego i uzyskiwać wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego.
Stany Zjednoczone z dumą wspierają tę ważną pracę – dodała.

Szef BBN rozmawiał z ambasador USA przy ONZ o wsparciu Ukrainy

Pomoc dla ukraińskiego społeczeństwa, m.in. w zaopatrzeniu w energię, możliwy napływ uchodźców zimą, kwestie ratownictwa i ewakuacji medycznej – to tematy, które szef BBN Jacek Siewiera poruszył w rozmowie z ambasador USA przy ONZ Lindą Thomas–Greenfield.

– Ambasador przybyła do Warszawy z Kijowa, gdzie rozmawiała na temat pomocy, jakiej ONZ udziela społeczeństwu ukraińskiemu w przetrwaniu wojny – powiedział w środę szef BBN po spotkaniu z przedstawicielką Stanów Zjednoczonych przy ONZ.


Jak dodał, tematem jej rozmów były także kwestie wsparcia energetycznego wobec niszczenia infrastruktury energetycznej Ukrainy przez Rosję w czasie, gdy z powodu zimy warunki dla ludności cywilnej będą ciężkie, a także sprawa odbudowy ukraińskiej energetyki.

– W czasie naszego spotkania poruszyliśmy kwestię udziału Polski w tych wysiłkach; tego, w jaki sposób możemy pomóc Ukraińcom na bieżąco odbudowywać infrastrukturę, tak aby podtrzymać podstawowe funkcje zaopatrzenia w wodę i energię. Omówiliśmy również sprawy systemów ewakuacji medycznej i ratownictwa Światowej Organizacji Zdrowia oraz rozmieszczania uchodźców i fali uchodźców, która zimą może stanowić potężne wyzwanie, zarówno dla Polski, jak i organizacji międzynarodowych – relacjonował Jacek Siewiera.

Dodał, że ambasador wyraziła uznanie dla obywateli Polski, za postawę, którą wykazali na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także, za kontynuację wsparcia dla Ukrainy, które „zmienia formę, ale nie wygasa”.
(własne, KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button