POLSKA

Protesty kobiet w Polsce przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji. Brutalność policji. Adam Szłapka zawiadamia prokuraturę

Strajk kobiet w Polsce dot. aborcji

Trybunał Konstytucyjny uznał prawo do aborcji ze względu na ciężkie uszkodzenia płodu za niekonstytucyjne.

Dlatego w całej Polsce trwają protesty.

Niestety policja zachowuje się jak ZOMO. W kierunku uczestników zgromadzeń używa m.in. gazu.


Z ostatnich godzin w czasie działań zabezpieczających stołeczni policjanci wylegitymowali ponad 1100 osób. Ponad 120 ukarano mandatami. Do sądów skierowano blisko 350 wniosków o ukaranie. Do inspekcji sanitarnej napisano ponad 800 notatek dotyczących naruszenia obostrzeń sanitarnych.

Zatrzymano ponad 270 osób. Około 30 prewencyjnie, po wykonaniu niezbędnych czynności zostały zwolnione. Pozostałe osoby zatrzymano do celów procesowych.
Wśród zatrzymanych i osadzonych w jednostkach policji znajdują się także obcokrajowcy. Niektórzy z zatrzymanych byli nietrzeźwi.

Postępowanie są prowadzone między innymi w kierunku czynnego udziału w zbiegowisku w połączeniu z czynami o charakterze chuligańskim, naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, znieważenia godła państwowego, ataku na dziennikarzy.

Protest na Placu Defilad w Warszawie (fot. stołeczna policja)

Wg policji protest, który odbył się na Placu Defilad był nielegalny w swojej formule, czyli zgromadzenia spontanicznego.

– Proszę odejść czym prędzej! Chociaż można wyrazić to prościej. Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo – napisał na Twitterze Donald Tusk.

– PiS zgotował #PiekłoKobiet. Dziś moje miejsce jest wśród warszawianek i wszystkich Polek. Jestem tu także po to, by dbać o Wasze bezpieczeństwo. Odbieram raporty służb miejskich i apeluję: noście maski, zachowujcie dystans. Uważajcie na siebie! Na ulicach Warszawy było w piątkowy wieczór mnóstwo emocji. Emocji całkowicie zrozumiałych. Nie widziałem agresji – widziałem determinację. Determinację dojrzałych i świadomych obywatelek i obywateli.

Policja nie może łamać praw obywateli. Wiele wskazuje na to, że już jej wczorajsza reakcja na demonstrację na Żoliborzu była nadmiernie brutalna – zastosowano siłę, nie zapewniono żadnej pomocy medycznej. Dlatego poleciłem, by obserwatorzy byli obecni na zgromadzeniu publicznym i rejestrowali jego przebieg na video. Nie pozwolę na naruszanie praw obywatelskich w stolicy. Na nasz wniosek na miejscu są też ratownicy medyczni.

Aborcja nie jest tematem zastępczym. Jest tematem poważnym. A PiS, skazując rękami dyspozycyjnego pseudo-TK miliony kobiet na ogromne dramaty, wymyślił sobie ten temat jako „przykrywkę” dla swojej nieudolności w walce z koronawirusem. Obrzydliwe. Prezydent Duda, ustami swojego rzecznika, wyraża satysfakcję z wyroku pseudo-TK. Najczarniejsze przepowiednie kampanii się sprawdzają. A może być tylko gorzej – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Wywołanie przez rządzących takiej wojny w środku pandemii jest barbarzyństwem. Historia osądzi to sprawiedliwie – napisał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Policja bezprawnie zatrzymywała młode dziewczyny samotnie wracające ze spaceru, wręczając im kilkusetzłotowe mandaty za „udział w nielegalnym zgromadzeniu”. Czy komendant Szymczyk już dostarczył mandat p.Kai Gondek demonstracyjnie łamiącej obowiązek zakrywania ust? Głównym źródłem transmisji wirusa okazał się Kaczyński. Po swoim wyroku na kobiety, masowo wyprowadzając je na ulice. Tak zgorzkniały starzec stał się nie tylko ojcem dramatów, ale i mordercą kobiet.

Wyrok Kaczyńskiego to śmiercionośna prowokacja. Miała przykryć brak strategii w walce z pandemią, wyprowadziła kobiety na ulicę. Dyktatura tchórzy, którzy atakują Polki! Zaczęło się od matek dzieci z niepełnosprawnością na sejmowej posadzce. Szarpaniu i obdzieraniu z godności.

Kaczyński od 24h nie zrobił nic, żeby uspokoić sytuację po #WyrokNaKobiety. Staje się osobiście odpowiedzialny za każde zarażenie kobiet i dziewczyn na dzisiejszych i jutrzejszych protestach. To On wyprowadził je z domu. Jak bardzo musi nienawidzić kobiet. Podły, zły człowiek!

Zgorzkniały starcze, chory od lat na władzę, który uczucia okazujesz tylko głaskając kota, odwal się od polskich kobiet! – napisał na Twitterze Michał Szczerba, poseł na Sejm.

– W czasie przywracania porządku prawnego i działań zabezpieczających czterech policjantów zostało rannych. Wszystkim udzielono pomocy medycznej. Jeden funkcjonariusz został zabrany do szpitala. Po udzieleniu pomocy został zwolniony do domu.

Policjanci działają zdecydowanie i skutecznie. Dotychczas (24.10. – red.) zatrzymano ponad 120 osób. To zatrzymania prewencyjne i do celów procesowych.
Lekceważenie prawa i celowe naruszanie obowiązujących przepisów ma konsekwencje. Komunikowaliśmy to wyraźnie przed rozpoczęciem naszych działań. Nasza reakcja i wykorzystane środki są proporcjonalne do agresywnych postaw zgromadzonych. Tam, gdzie polecenia policjantów są lekceważone, a grupy osób atakują funkcjonariuszy wykorzystujemy zgodne z prawem środki przymusu, które mają zapewnić przywrócenie porządku. Nie pozwolimy na fizyczną agresję wobec funkcjonariuszy i ich atakowanie.
Takie zachowania to przestępstwo, a osoby, które dopuszczają się tych czynów muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną – czytamy na Twitterze Komendy Stołecznej Policji.

Protest na Placu Defilad w Warszawie (fot. stołeczna policja)

Adam Szłapka zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji z Poznania i Łodzi

„Niniejszym zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez nieznanych mi z imienia i nazwiska funkcjonariuszy Policji, którzy w Poznaniu, podczas pokojowej demonstracji w obronie praw kobiet dnia 24 października br., w sposób oczywisty, przekroczyli uprawnienia bez powodu atakując od tyłu jednego z demonstrantów, powalając go na ziemię, czym realizowali znamiona czynu zabronionego w art. 231 par. 1 kodeksu karnego.

Uzasadnienie

W Poznaniu, tak jak w całej Polsce, Polki i Polacy wyszli na ulice protestując przeciwko okrutnemu orzeczeniu upolitycznionego tzw. Trybunału Konstytucyjnego pozbawiającemu kobiety podstawowych praw do decydowania o własnym ciele i skazujących je na obowiązek cierpienia w imię ideologii wyznawanej przez większość rządową i polityczne przywództwo kościoła katolickiego. Podczas pokojowej demonstracji w Poznaniu grupa policjantów w sposób oczywisty, bez wyraźnego powodu, zaatakowała jednego z demonstrantów powalając go na ziemię. Powodem takiego zachowania był fakt, że zaatakowany przez policjantów mężczyzna położył ulotkę dot. praw kobiet na szybie radiowozu. Nie ulega wątpliwości, że zastosowane przez policjantów środki były niewspółmierne do zachowania zaatakowanego mężczyzny, stanowiły demonstrację siły i przekroczenie uprawnień funkcjonariuszy publicznych.

Zajście zostało utrwalone na nagraniu wideo i udostępnione na portalu społecznościowym Twitter, co pozwala na identyfikację policjantów i ocenę jego zachowania. Źródło: https://twitter.com/PiotrZytnicki/status/1319987886004047872?s=20.


Widoczne na filmie zachowanie Policji wobec pokojowo nastawionych demonstrantów korzystających z konstytucyjnych praw obywatelskich jest nie do zaakceptowania w demokratycznych państwie prawa, które jest członkiem Unii Europejskiej.

W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.

Adam Szłapka”

„Niniejszym zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez nieznanego mi z imienia i nazwiska funkcjonariusza Policji, który w Łodzi, podczas pokojowej demonstracji w obronie praw kobiet dnia 24 października br., w sposób oczywisty, przekroczył uprawnienia bez powodu atakując od tyłu jednego z demonstrantów, powalając go na ziemię, czym realizował znamiona czynu zabronionego w art. 231 par. 1 kodeksu karnego.

Uzasadnienie

W Łodzi, tak jak w całej Polsce, Polki i Polacy wyszli na ulice protestując przeciwko okrutnemu orzeczeniu upolitycznionego tzw. Trybunału Konstytucyjnego pozbawiającemu kobiety podstawowych praw do decydowania o własnym ciele i skazujących je na obowiązek cierpienia w imię ideologii wyznawanej przez większość rządową i polityczne przywództwo kościoła katolickiego. Podczas pokojowej demonstracji w Łodzi jeden z policjantów w sposób oczywisty, bez wyraźnego powodu, zaatakował od tyłu jednego z demonstrantów powalając go na ziemię. Rzeczony policjant zastosował brutalną siłę fizyczną niewspółmierną do okoliczności sprawy, przekraczając uprawnienia. Wcześniej policjant wdał się w nieprofesjonalną wymianę zdań z demonstrantami, podczas której można było odnieść wrażenie, że upaja się własną pozycją siły wynikającą z funkcji i potencjalnej kompetencji do użycia środków przymusu.

Zajście zostało utrwalone na nagraniu wideo i udostępnione na portalu społecznościowym Twitter, co pozwala na identyfikację policjanta i ocenę jego zachowania. Źródło: https://twitter.com/PiotrZytnicki/status/1320005327295811585?s=20


Widoczne na filmie zachowanie Policji wobec pokojowo nastawionych demonstrantów korzystających z konstytucyjnych praw obywatelskich jest nie do zaakceptowania w demokratycznych państwie prawa, które jest członkiem Unii Europejskiej.

W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.

Adam Szłapka”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button