POLSKA

Protest rolników w Warszawie. „Kostką brukową rzucali w policjantów”. „Zamieszki były prowokowane przez ludzi związanych z PiS”

Chuliganka w stolicy

6 marca w Warszawie odbył się protest rolników.

W okolicach Sejmu manifestanci starli się z policją. Funkcjonariusze zostali obrzuceni kostką brukową. Użyto gazu łzawiącego.

Od początku działań policyjnych (05.03.2024 godz. 11:00) zatrzymano 55 osób, 26 z nich podczas wczorajszych wydarzeń.


Wylegitymowano ponad 1400 osób, nałożono 34 mandaty karne, do sądu zostało skierowanych 12 wniosków o ukaranie.

Trzynastu policjantów trafiło do szpitali. Uraz głowy jednego z nich jest na tyle poważny, że musiał pozostać w szpitalu na obserwacji.


Doszło także do nagannych działań policji, np. funkcjonariusze odrzucali kostki brukowe.

Po co na tym proteście pojawili się myśliwi, chuligani, Patryk Jaki czy Grzegorz Braun?

Warszawska policja informowała:

„Alkohol wzmaga agresję. Wczoraj spośród 26 osób zatrzymanych blisko połowa była nietrzeźwa. Rekordzista miał 1.6 promila alkoholu w organizmie.

Cały czas trwa analiza nagrań z dzisiejszych wydarzeń. Niestety w wielu przypadkach mamy do czynienia z prowokacyjnym zachowaniem wobec policjantów. Nie brakuje również przypadków braku szacunku dla barw narodowych.


W związku z fizyczną agresją niektórych spośród osób protestujących przy ul. Wiejskiej – wobec funkcjonariuszy Policji – konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego.
Należy podkreślić, że wcześniej osoby te były wzywane do zachowania zgodnego z prawem.

Zachowania zagrażające bezpieczeństwu naszych funkcjonariuszy, w tym rzucanie w nich kostką brukową, nie mogą być lekceważone i wymagają stanowczej i zdecydowanej reakcji.
Policja nie jest stroną toczącego się sporu, w związku z którym odbywają się protesty.


Nasze działania są w pełni transparentne, odbywają się w obecności mediów (w Polsce sa media?! Co Wy bredzicie! – red.) i podlegają ocenie społecznej.
Ze swojej strony również dokumentujemy ich przebieg, a materiały te zostaną wykorzystane między innymi na potrzeby dalszych czynności procesowych.

W czasie wydarzeń mających miejsce przy ul. Wiejskiej rannych zostało kilku policjantów.
Na obecną chwilę zatrzymano kilkanaście osób.
Część spośród protestujących osób próbowała przedostać się przez barierki zabezpieczające teren Sejmu. Zostało to im uniemożliwione.


Prowadzone przez nas obecnie działania mają na celu zapobieżenie eskalacji w inne rejony miasta takich sytuacji, jakie miały miejsce przy ulicy Wiejskiej.
Od początku prowadzonego zabezpieczenia wykorzystujemy w nim zespoły antykonfliktowe, dążąc do zapobiegania konfrontacji.”


– W październiku szli do wyborów z hasłem „Murem za polskim mundurem”. Dziś pokochali tych, którzy kostką brukową rzucają w polskich policjantów. PiS to stan umysłu.

Większość protestujących rolników przyjechało tutaj rzeczywiście, żeby protestować. Ale niestety byli także bandyci, którzy atakowali policję. 23 prowokatorów zostało zatrzymanych i będziecie mieli pełną informację na temat tego, kim są i czy przyjechali tu pokojowo protestować – stwierdził szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Tusk odniósł się także do protestu rolników, który odbył się we wtorek, 6 marca, w stolicy. Szef rządu podkreślił, że jego aktywne działanie na rzecz poprawy sytuacji rolników jest niezależne od protestów.


– Robię to niezależnie i nie ze względu na protesty. (…) Wszyscy widzieli co działo się w Warszawie. Byli protestujący rolnicy, byli także działacze Solidarności i były także osoby, które dopuszczały się, z pobudek politycznych czy innych, aktów przemocy wobec służb porządkowych. Będziemy działać na rzecz rozwiązania problemów rolników. Niezależnie od tego kto i w jaki sposób protestuje – powiedział Prezes Rady Ministrów.


„Dzisiejsze zamieszki były inspirowane i prowokowane przez ludzi związanych z PiS.

Poseł Jakubiak oskarża Tuska o prowokowanie rolników poprzez rozkładanie luźnych kostek brukowych, które haniebnie skusiły protestujących pokojowo rolników do rzucania w Policję” – napisał poseł Roman Giertych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button