POLSKA

Projekt Mama 4 Plus. Świadczenie w wysokości 1100 zł brutto

Projekt Mama 4 Plus

Projekt ustawy przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do rodzicielskiego świadczenia.

Będzie to wysokość najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto.

„Nasze mamy, nasze babcie są tymi siłaczkami, które dźwigają ciężar wychowania młodych Polaków i należy im się szczególna wdzięczność. Projekt Mama 4 Plus jest wyrazem naszej ogromnej wdzięczności” – mówił szef rządu podczas konferencji prasowej.

Przygotowany z myślą o rodzicach projekt zakłada, że o świadczenie w wysokości minimalnej emerytury będą mogły się ubiegać matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci i osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało też ojcom po osiągnięciu 65 lat.

Jak podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, świadczenie będzie przysługiwało osobom, które z powodu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury minimalnej (zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły) lub ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia.

W ten sposób państwo chce docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci i zadbać o ich przyszłość. Rozwiązanie to jest spełnieniem obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu 2018 r. podczas konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy, roboczo nazwanej programem „Mama Plus”.

Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 marca 2019 r.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button