POLITYKA

Program Platformy Obywatelskiej dot. polityki zagranicznej „Bezpieczna Polska”. „Odzyskamy należne nam miejsce w UE”

24 kwietnia został przedstawiony program Platformy Obywatelskiej dotyczący polityki zagranicznej „Bezpieczna Polska”.

Z udziałem przewodniczącego PO Borysa Budki, posła do PE Radosława Sikorskiego i wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka.

Program Platformy Obywatelskiej

„Od ponad roku pandemia diametralnie zmienia nasz świat i prowadzi do przewartościowania tego, co nas otacza. Wielu ekspertów wskazuje, że to co wydarzy się w najbliższym czasie może być porównywalne do zmian, które odbyły się w 1989 roku. To bezpieczeństwo obywateli powinno być priorytetem dla rządzących.

Polska stanie przed wyborem, czy podąży za dalszym rozwojem gospodarczym wraz z innymi demokratycznymi państwami prawa, czy odwrotnie – będzie kroczyć ku izolacji, zacofaniu i przyszłości Białorusi?

To najwyższa pora żeby działać. Polska polityka zagraniczna potrzebuje natychmiastowej zmiany – NOWEJ DOKTRYNY – doktryny #BezpiecznaPolska opartej na trzech filarach:

europejskim

transatlantyckim

wschodnim

Teraz najważniejsze jest to, aby na nowo przekonać do nas międzynarodową społeczność.Trzeba wyciągnąć Polskę z izolacji, do której doprowadził rząd.

Dlatego my, po odejściu PiS od władzy:

– Zakończymy konflikt z Unią Europejską i odbudujemy zniszczone relacje.

– Przywrócimy partnerskie stosunki z administracją nowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych – Joe Bidena, a podstawą do budowy nowych relacji będzie warszawski polsko-amerykański szczyt.

– Powrócimy do sprawczej i skutecznej polityki wschodniej. Będziemy znowu pełnić rolę eksperta NATO i UE ds. wschodniego sąsiedztwa. Zacieśnimy współpracę z Ukrainą. Obywatele Białorusi będą mogli liczyć na nasze wsparcie.

– Wypracujemy i konsekwentnie wdrożymy rozwiązania uniemożliwiające Rosji wpływanie na politykę wewnętrzną Polski.

– Powrócimy jako centrum Europy. Odzyskamy należne nam miejsce w UE i w światowej polityce. Nasz głos znowu będzie słyszalny, a oczy wszystkich skierowane na Polskę.

– Wejdziemy do G20, do grupy najważniejszych i najbardziej wpływowych państw na świecie.

– Wyeliminujemy wszelkie naruszenia prawa europejskiego oraz praworządności.

– Staniemy się liderem tworzenia europejskiej obronności – będziemy dążyć do zwiększenia europejskich funduszy na obronę oraz stworzenia Legionu Europejskiego.

– Odbudujemy znaczenie Trójkąta Weimarskiego. Staniemy się aktywnym członkiem grupy G5 UE – odzyskamy realny wpływ na kierunki rozwoju. Dołączymy do krajów należących do Prokuratury Europejskiej.

– Przywrócimy profesjonalizm w polityce zagranicznej, aby odzyskać zaufanie sojuszników.

To przełomowe rozwiązania.

To właśnie one pozwolą odbudować pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najważniejsze. Tylko odpowiednie, konsekwentne i rzeczywiste rozwiązania zapewnią nam poczucie stabilności i dobre relacje z sojusznikami na całym świecie.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button