POLSKA

Program in vitro. Izabela Leszczyna: „Mamy to!”

Warszawa. Otwarto bazę Śmigłowcową Służb Ratownictwa Medycznego

Minister zdrowia Izabeli Leszczyny poinformowała ws. programu in vitro.

W konferencji udział wzięli:

  • Dagmara Korbasińska – przewodnicząca Zespołu do spraw opracowania kryteriów programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji,
  • prof. Robert Zygmunt Spaczyński – konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

Leszczyna: „Mamy to! Mamy program medycznego wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego i leczenia niepłodności metodą in vitro. Jest to kolejny element projektu „Świadoma Bezpieczna Ja”.
Nad programem pracował z wielką determinacją zespół 14 wybitnych ekspertów – najlepsi z najlepszych specjalistów z wielu dziedzin medycyny.”

Program in vitro będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Jak każdy program ograniczony jest czasowo, bo przeznaczamy na niego konkretne pieniądze z budżetu państwa. Będzie to w sumie 2,5 mld zł, tj. 500 mln zł rocznie.

In vitro (fot.MZ)

– Naszym głównym celem jest równy dostęp do metody in vitro dla par borykających się z niepłodnością. Dzisiaj przywracamy nadzieję, dajemy realną szansę tym wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy chcą zostać rodzicami.

Program obejmuje również onkopłodność, czyli zabezpieczenie materiału rozrodczego, tych osób, które w przyszłości będą chciały mieć dzieci, ale wpierw muszą poddać się trudnej i często wyniszczającej organizm terapii onkologicznej, która może pozbawiłaby ich szansy na własne dziecko.

Zależy mi, aby realizatorami programu nie były tylko ośrodki prywatne, ale aby uczestniczyło w nim jak najwięcej podmiotów publicznych – dodała minister.

In vitro – onkopłodność (fot.MZ)

Prof. Robert Zygmunt Spaczyński:

„Program po raz pierwszy zabezpiecza płodność pacjentów z chorobą onkologiczną, która może zmniejszyć szanse na rodzicielstwo, a nawet całkowicie ich pozbawić.
Do tej pory pewne wsparcie w tym zakresie oferowały niektóre samorządy. Rządowy program in vitro daje praktycznie pełne dofinansowanie tych procedur medycznych – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Na tle bogatych państw Europy jest to bardzo hojny program wsparcia leczenia niepłodności. W większości krajów te programy nie wspomagają pacjentów w takiej liczbie cykli, ani nie dają wsparcia w zakresie dawstwa oocytów.

To nowatorskie podejście. I tak jak program z lat 2013- 2016 zmienił nasze pewne metody leczenia, dzięki czemu staliśmy się liderami Europy np. pod względem transferów pojedynczych zarodków, tak obecny program to też awangarda europejska w leczeniu niepłodności. Mamy nadzieję, że będzie skutkować doskonałymi efektami, dużą liczbą dzieci.”

Program, opracowany przez zespół ekspertów, obejmie pary:

  • ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu,
  • będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu,
  • te, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur.

Przyjęto również kryterium wieku. Z bezpłatnego in vitro będą mogły skorzystać kobiety:

  • do 42. roku życia, korzystające z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
  • do 45. roku życia jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,

a także mężczyźni do 55. roku życia.

Z kolei pacjenci z chorobami onkologicznymi, będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. W tym wypadku program obejmie kobiety od okresu dojrzewania do 40. roku życia i mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia.

Prof. Robert Zygmunt Spaczyński wyjaśnia: „Program po raz pierwszy zabezpiecza płodność pacjentów z chorobą onkologiczną, która może zmniejszyć szanse na rodzicielstwo, a nawet całkowicie ich pozbawić. Do tej pory pewne wsparcie w tym zakresie oferowały niektóre samorządy. Rządowy program in vitro daje praktycznie pełne dofinansowanie tych procedur medycznych – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn”.

Przewodnicząca zespołu, który opracował program – Dagmara Korbasińska, mówi: „Parze, która stara się o dziecko w ramach procedury in vitro, należy się sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w różnych wariantach.  Zapewniamy w ten sposób osobom w różnym stanie klinicznym podobną szansę doczekania się dziecka”.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 r. Na ten cel przeznaczono w budżecie państwa każdego roku 500 mln zł. Łącznie to 2,5 mld zł.

Warszawa. Baza Śmigłowcowa Służb Ratownictwa Medycznego (fot. MZ)

Otwarto bazę Śmigłowcową Służb Ratownictwa Medycznego w Warszawie

Wiceminister zdrowia Marek Kos podczas otwarcia bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Warszawie.

Warszawa. Baza Śmigłowcowa Służb Ratownictwa Medycznego (fot. MZ)

„W 24-letniej historii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wchodzimy w nową erę. Jako lekarz cieszę się, że będziecie pracować w tak dobrych warunkach, a sprzęt będzie odpowiednio chroniony.
Udało się to zrobić dzięki środkom unijnym „Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020″. Dziś możemy ocenić efekty inwestycji za ponad 60 mln zł.
Troska o bezpieczeństwo obywateli jest dla nas priorytetem, dlatego MZ planuje kolejne inwestycje w LPR i ratownictwo medyczne” – powiedział Kos.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button