POLSKA

Problem z marnotrawieniem żywności. Korzystaj z toreb wielokrotnego użytku

Ekotorba

Ministerstwo Środowiska zachęca do korzystania z toreb wielokrotnego użytku.

Cykl życia foliówek jest niezwykle krótki. Jak wynika z badań zleconych przez Ministerstwo Środowiska w 2018 r., 16,4% respondentów wyrzuca je już po pierwszym użyciu. Później stają się one odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Wyrzucane w miejscach do tego nieodpowiednich (np. lasach) stają się także zagrożeniem dla życia i zdrowia zwierząt.

„Cieszy nas fakt, że coraz więcej Polaków wybiera torby wielokrotnego użytku. Chcemy jednak, aby korzystanie z ekotoreb było nieodłącznym elementem codziennych zakupów nas wszystkich, bo takie torby są trwałe i będą nam służyły dłużej. Dlatego poprzez akcje takie jak ta dzisiaj w Otwocku zachęcamy Polaków do wspólnego dbania o środowisko i ograniczania używania tzw. foliówek” – podkreślił minister Henryk Kowalczyk.

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby z tworzywa sztucznego, oferowane przy kasach, zostały objęte tzw. opłatą recyklingową. Jak pokazują badania, 2/3 Polaków deklaruje, że obecna cena torebek foliowych zniechęca do ich kupna.

„Wprowadzona w ubiegłym roku opłata recyklingowa za lekkie torby z tworzywa sztucznego miała na celu zmianę naszych zakupowych nawyków, zastanowienia się, czy rzeczywiście za każdym razem taka foliówka jest nam potrzebna” – zaznaczył minister Kowalczyk. „Dziś widzimy, że jej wprowadzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród społeczeństwa i coraz więcej osób zabiera na zakupy własną ekotorbę” – dodał.

MŚ zwraca również uwagę na problem związany z marnotrawieniem żywności. Z badań świadomości ekologicznej Polaków wynika, że wśród trzech najczęściej wskazywanych przyczyn marnowania jedzenia w gospodarstwach domowych jest m.in. zakup zbyt dużych ilości artykułów spożywczych.

„Marnotrawienie jedzenia to problemem nie tylko społeczny i ekonomiczny, ale również środowiskowy. Dlatego robiąc zakupy, nie przesadzajmy z zapasami żywności, żeby nie stawała się ona później odpadem. A podczas zakupów korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku” – apelował wiceminister Sławomir Mazurek.
(MŚ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button