POLSKAŚWIAT

Prezydent Litwy i Morawiecki na terenie przesmyku suwalskiego. „Grupa Wagnera blisko naszych granic stanowi zagrożenie”

PiS straszy...

W związku z prowokacjami na naszej wschodniej granicy i eskalowaniem napięcia w tym regionie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Litwy Gitanas Nausėda.

W bazie 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Józefa Piłsudskiego, na terenie przesmyku suwalskiego politycy omówili bezpieczeństwo i ochronę granic naszych krajów oraz reakcje na wszelkie prowokacje. Spotkanie polityków w tak strategicznym miejscu jak przesmyk suwalski, ma na celu przekazanie jasnego sygnału, że nasze kraje mają wspólne stanowisko w odniesieniu do zagrożeń hybrydowych.

„Będziemy dążyć do dalszego zabezpieczenia obszaru przygranicznego z Białorusią”

Polska od lat jest przedmiotem prowokacji i hybrydowych ataków ze strony Białorusi i Rosji. Tylko w tym roku miało miejsce ponad 16 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia naszej granicy. Współpraca z Litwą jest niezbędna w obliczu tych prowokacji.

– Grupa Wagnera blisko naszych granic stanowi zagrożenie – jesteśmy na to gotowi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Jesteśmy świadomi potencjalnego zagrożenia ze strony stacjonujących na Białorusi oddziałów Grupy Wagnera, w tym w kontekście destabilizacji bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej. Musimy być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze oraz dążyć do zwiększenia świadomości sojuszników o możliwych prowokacjach – dodał.

Polska i Litwa są zjednoczone we wspólnym dążeniu do zabezpieczenia naszych granic z Białorusią

– Z panem prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą rozmawialiśmy o zagrożeniach ze strony Wagnerowców. Zgodnie z naszymi danymi jest ich około 4 tys. na terytorium Białorusi – mówił premier.

Dlatego jak zauważył prezydent Litwy, potrzebna jest współpraca z sojusznikami, a także rozmowy o planach, które zostaną wykorzystane, jeśli sytuacja na granicy ulegnie zaostrzeniu.

„Polska jest bezpieczna siłą naszej armii i sojuszy, w których jesteśmy”

Wg PiS „bezpieczeństwo wszystkich Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego zbudowaliśmy zaporę na polsko-białoruskiej granicy. Konstrukcja o wysokości 5,5 metra zabezpiecza nas przed nielegalnym przekroczeniem naszej granicy migrantów z terytorium Białorusi. Wykonanie inwestycji spowodowało znaczne zmniejszenie liczby odnotowywanych zdarzeń związanych z presją migracyjną.

Bezpieczeństwo naszego kraju opiera się dzisiaj na własnych zdolnościach obronnych oraz na gwarancjach bezpieczeństwa ze strony naszych sojuszników. W naszym kraju obecnie stacjonuje ok. 11 tys. żołnierzy państw sojuszniczych – między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Rumunii czy Chorwacji. Oprócz tego, w Polsce obecne są siły sojusznicze w ramach Grupy Batalionowej wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej.”

– Nie lekceważmy żadnych zagrożeń. Robimy wszystko, aby wzmocnić polską armię, zmodernizować, ale także wzmacniać nasze sojusze.

Morawiecki podczas spotkania z prezydentem Litwy (fot. KPRM)

2 sierpnia. Premier Mateusz Morawiecki: Polska jest bezpieczna siłą naszej armii i służb, a także siłą sojuszy, w których jesteśmy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą na przesmyku suwalskim. Ma to związek z prowokacjami na naszej wschodniej granicy i eskalowaniem napięcia w tym regionie. Współpraca z Litwą jest niezbędna w obliczu tych prowokacji. Jednocześnie pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO. Wzmacniamy ochronę naszych granicy i nie pozwolimy się sprowokować.

Polska jest już od lat przedmiotem prowokacji i hybrydowych ataków ze strony Białorusi i Rosji. Tylko w tym roku miało miejsce ponad 16 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia naszej granicy.

Współpraca z Litwą w obliczu prowokacji

– Takich prowokacji będzie więcej i będą obliczone na tworzenie zamieszania w Polsce i w innych krajach NATO, szczególnie w naszym regionie. Dlatego jutro odbędę pilne spotkanie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą na Przesmyku Suwalskim. Współpraca Polski i naszego sojusznika – Litwy jest niezbędna w obliczu tych zagrożeń i prowokacji – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie szef polskiego rządu zaznaczył, że w sprawie Grupy Wagnera i innych hybrydowych działań naszych przeciwników pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO: Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią i z innymi.

„Dbamy o bezpieczeństwo Polski i Polaków”

Od 2 lat w pobliżu granicy przebywają dodatkowe siły: żołnierze i funkcjonariusze, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa terenów przygranicznych. Morawiecki podkreślił także, że nasi przeciwnicy liczą na podziały w Polsce. Przypomniał o błędnych decyzjach poprzedników – takich jak likwidacja 629 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego czy prywatyzacja spółek polskiego sektora zbrojeniowego.

– Największym błędem jest realizowanie scenariusza prowokatorów, krytykowanie według ich założeń polskich służb i wojska, kwestionowanie modernizacji polskiej armii – zwrócił uwagę Prezes Rady Ministrów.

„Nie pozwolimy destabilizować Polski”

– Żadnemu Polakowi nie wolno wpisywać się w prowokacje wagnerowców, Łukaszenki i Putina. Niezależnie od tego, jakie są jego pobudki. Apeluję do wszystkich o zdrowy rozsądek. O niepoddawanie się atmosferze kreowanej przez niektórych. Polska jest bezpieczna siłą naszej armii i służb, a także siłą sojuszy, w których jesteśmy – podkreślił premier.

– Każdy, komu bliskie są wartości takie jak wolność, suwerenność i demokracja, powinien dziś stać murem za polską racją stanu, za tymi którzy dziś chronią nas i chronią to, w co wierzymy! – zakończył swoje wystąpienie szef polskiego rządu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button