ŚWIAT

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol z wizytą na Ukrainie

Wojna na Ukrainie

– Współpraca między Ukrainą a Republiką Korei wzmocni nasze narody i globalną pozycję obu krajów – Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Yoon Suk Yeolem w Kijowie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłym z wizytą do jego kraju prezydentem Republiki Korei Południowej Yoon Suk Yeolem.

Zwracając się do przywódcy Korei Południowej, głowa państwa Ukrainy złożyła w imieniu swoim i wszystkich Ukraińców kondolencje w związku z niszczycielską powodzią, która obecnie szaleje w Republice Korei.

Wołodymyr Zełenski podziękował także Yoon Suk Yeolem i jego żonie za ciepłe przyjęcie Pierwszej Damy Ukrainy podczas jej wizyty w Republice Korei w maju br.

„Spotkania i osiągnięte wzajemne zrozumienie stworzyły więź emocjonalną, która pomaga nam bardzo szybko się zrozumieć podczas negocjacji. A szczególnie cieszę się, że jesteście na Ukrainie z pierwszą damą Republiki Korei” – powiedział prezydent Ukrainy po negocjacjach w Kijowie.

Według niego prezydent Republiki Korei podczas tej wizyty w Buczy i Irpeniu mógł na własne oczy zobaczyć konsekwencje rosyjskiej okupacji.

Prezydenci Korei i Ukrainy (fot. president.gov.ua)

„Ale Bucza i Irpin to tylko dwa z tysięcy ukraińskich miast dotkniętych rosyjskim terrorem. Skala cierpienia i zniszczeń, jakie przyniosła Rosja, jest kolosalna. Dlatego skala globalnej współpracy musi być kolosalna, aby przywrócić bezpieczeństwo i zagwarantować stabilny pokój” – zaznaczył szef ukraińskiego państwa.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że ich kraj robi wszystko, aby wyzwolić ukraińskie terytoria okupowane przez Rosję i przywrócić wolność wszystkim dorosłym i dzieciom, które są na tych terenach lub zostały przymusowo deportowane do Federacji Rosyjskiej.

„Musimy raz jeszcze umożliwić wszystkim ukraińskim dzieciom bezpieczne życie, bez wojny, znęcania się i przemocy. Jestem wdzięczny Panu, Panie Prezydencie i Pierwszej Damie, całemu Waszemu narodowi za wsparcie naszych wysiłków na rzecz pokoju i bezpieczeństwa naszego narodu, za zwrot ukraińskich dzieci skradzionych przez Rosję” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Republika Korei zdecydowanie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, udziela znaczącego wsparcia politycznego, gospodarczego, gospodarczego i humanitarnego. Podziękował również Yoon Suk Yeolowi za nowe inicjatywy dotyczące pomocy finansowej, technicznej i humanitarnej dla Ukrainy.

„To także odbudowa infrastruktury na Ukrainie: szkół, szpitali, mieszkań, przedsiębiorstw, wszystkiego zniszczonego przez rosyjskie rakiety i artylerię wroga. Dziękujemy za chęć wsparcia naszego systemu edukacji. I bardzo ważne jest, aby Republika Korei naprawdę chroniła edukację i ludzkość. Potrzebujemy nowego przemysłu rehabilitacyjnego na dużą skalę. Zaprosił Republikę Korei do wykazania się przywództwem w tworzeniu ośrodków rehabilitacyjnych na Ukrainie. Oczywiście rozmawialiśmy również o współpracy gospodarczej – dotyczy to energetyki, kolei i transportu w ogóle, tworzenia zakładów produkcyjnych na Ukrainie, lokalizacji, a także sfery makrofinansowej. W każdym z tych kierunków na pewno mamy coś razem do zrobienia. I jestem pewien, że nasza współpraca wzmocni nasze narody i globalną pozycję Ukrainy i Republiki Korei” – podkreślił ukraiński szef państwa.

Powiedział, że umowa o przekazaniu do jego kraju pojazdów specjalnego przeznaczenia i sprzętu, w tym maszyn do rozminowywania, jest już realizowana.

Prezydenci Korei i Ukrainy (fot. president.gov.ua)

Zełenski wyraził wdzięczność za gotowość Republiki Korei do wspierania ukraińskich wysiłków na rzecz światowego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

W trakcie negocjacji prezydent Ukrainy informował także swojego koreańskiego odpowiednika o staraniach na rzecz realizacji Formuły Pokoju.

„Dziękuję za zainteresowanie Republiki Korei konkretnymi punktami Formuły. Ważne jest, aby Republika Korei była uczestnikiem Światowego Szczytu Pokojowego” – powiedział.

Głowa państwa ukraińskiego zaprosiła Koreę do przyłączenia się do uzgodnionej z przywódcami Grupy Siedmiu deklaracji poparcia dla Ukrainy.

Osobno Wołodymyr Zełenski podkreślił poparcie Republiki Korei dla wspólnych wysiłków na rzecz sprawiedliwości dla Ukrainy i ukarania wszystkich winnych zbrodni wojennych.

„Wspieranie wysiłków Międzynarodowego Trybunału Karnego i uznanie potrzeby specjalnych procedur międzynarodowych w celu ukarania rosyjskiej agresji jest bardzo ważne” – zaznaczył.

Prezydenci Korei i Ukrainy (fot. president.gov.ua)

Ze swojej strony prezydent Republiki Korei złożył kondolencje krewnym i przyjaciołom wszystkich, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Yoon Suk Yeol zauważył, że sama Republika Korei była w przeszłości nielegalnie najeżdżana przez Koreę Północną, ale dzięki oporowi wojska i ludności cywilnej była w stanie zachować swoją wolność i stać się silnym, pokojowym i dobrze prosperującym państwem. Prezydent Korei wyraził nadzieję, że jego wizyta na Ukrainie pomoże prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i całemu narodowi ukraińskiemu.

„Mam nadzieję, że te negocjacje staną się nową kartą w naszych stosunkach. Dzisiaj podjęliśmy inicjatywę pomocy Ukrainie w sferze wojskowej, humanitarnej i powojennej odbudowie” – powiedział Yoon Suk Yeol.

Koreański przywódca podkreślił, że teraz ważne jest zapewnienie Ukrainie bezpieczeństwa i zwycięstwa w tej wojnie, a poziom pomocy obronnej ze strony jego kraju wzrośnie w tym roku.

Według niego, w ramach kontynuacji porozumień z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, Republika Korei będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy w humanitarnym rozminowywaniu terytoriów, odbudowie infrastruktury, rozwoju edukacji i przedsiębiorczości.

Yoon zaznaczył też, że ukraińska formuła pokojowa musi zostać wdrożona, a Korea będzie mediatorem w negocjacjach z krajami Globalnego Południa.

„Republika Korei stanie się lojalnym partnerem Ukrainy we wspieraniu wolności, pokoju i rozwoju. A w przyszłości staniemy się bardzo wiarygodnymi partnerami we wspieraniu pokoju i wolności na świecie” – podkreślił Yoon Suk Yeol.

Olena Zeleńska spotkała się z żoną prezydenta Republiki Korei

Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska spotkała się z Pierwszą Damą Republiki Korei Kim Keon Hee.

„Bardzo dziękuję za tę wizytę. Takie wizyty są ważne dla Ukraińców i są dowodem solidarności i wsparcia” – podkreśliła Olena Zełenska.

Podziękowała także prezydentowi Republiki Korei za zdecydowane wsparcie narodu ukraińskiego i wyrażoną gotowość przyczynienia się do pomyślnej odbudowy jej kraju, co potwierdził na szczycie NATO i podczas swojej wizyty do Polski (13-14 lipca 2023 r.).

Pierwsza Dama Ukrainy rozmawiała z Kim Keon Hee na temat ochrony ukraińskiego dziedzictwa kulturowego w obliczu rosyjskiej agresji.

Kim Keon Hee i Olena Zełenska (fot. president.gov.ua)

„Jednym ze sposobów na jego zachowanie jest digitalizacja, którą obecnie zajmuje się ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej. Republika Korei jest szczególnie silna w sferze cyfrowej. Mam nadzieję, że uda nam się współpracować również w tym kierunku – powiedziała Olena Zełenska.

Żony prezydentów odwiedziły Centrum Ochrony Praw Dziecka (CRPC), które zostało utworzone na mocy dekretu głowy państwa ukraińskiego pod zarządem Rzecznika Praw Obywatelskich Rady Najwyższej. Otwarcie Centrum odbyło się 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Centrum stworzyło warunki do przesłuchiwania dzieci, które były świadkami i/lub ofiarami rosyjskich zbrodni wojennych, zostały deportowane na terytorium Federacji Rosyjskiej lub na czasowo okupowane terytoria Ukrainy. Wywiad prowadzony jest przez psychologa za pomocą specjalnego modelu „Barnacha”, dzięki czemu funkcjonariusze organów ścigania nie muszą wielokrotnie przesłuchiwać dziecka, a tym samym nie powodować dodatkowego urazu psychicznego.

Od 14 lipca Centrum Ochrony Praw Dziecka przeprowadziło ankietę wśród powracających dzieci, które były świadkami zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej, były deportowane z terytoriów czasowo okupowanych do Rosji i/lub nielegalnie relokowane na terytoriów czasowo okupowanych Ukrainy.

„Główną misją Centrum jest przywracanie praw człowieka (w tym przypadku dziecka). Przywrócenie bezpieczeństwa, szacunku, uwagi, a przede wszystkim sprawiedliwości, co oznacza również ukaranie przestępców, bez względu na to, jak daleko się znajdują” – podkreśliła Olena Zełenska.

Ponadto małżonkowie prezydentów Ukrainy i Republiki Korei odwiedzili Rezerwat Narodowy „Zofia Kijowska”.

„Tysiącletnia katedra jest jedną z nielicznych na naszej ziemi, która przetrwała zarówno najazd Mongołów, jak i wiele późniejszych najazdów i zdobywców, a także Imperium Rosyjskie i bolszewików oraz II wojnę światową. A teraz, z codziennymi syrenami alarmowymi z powodu nowej inwazji – rosyjskiej – pozostaje także miejscem mądrości i zrozumienia, że ​​można przetrwać. Jeśli postawisz na swoim” – powiedziała Olena Zełenska.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button