GOSPODARKAPOLSKA

Prezydent i premier na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Duda: inwestycja ta wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Kanał na Mierzei Wiślanej

Premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedzili budowę przekopu Mierzei Wiślanej.

Ta inwestycja to szansa nie tylko na rozwój regionu, ale i wzrost gospodarczy całego kraju. Na Zalew Wiślany będą mogły wpływać m.in. promy, statki wycieczkowe i towarowe. Zwiększy się dostępność tego regionu i wymiana handlowa.

Przekop Mierzei wzmacnia suwerenność Polski

We wspólnym wystąpieniu zarówno Mateusz Morawiecki jak i Andrzej Duda podkreślili, że budowa kanału wzmacnia suwerenność Polski. Po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju nie będzie trzeba pytać naszego wschodniego sąsiada o zgodę na wpłynięcie na Zalew Wiślany.

Ta strategiczna inwestycja umożliwi swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu, Fromborku czy Tolkmicku. To sprawi, że nasze porty w tym regionie odżyją na nowo.

– Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja, która wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; to najważniejsza jej rola, żebyśmy nie musieli pytać sąsiadów, czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego i do portu w Elblągu – powiedział prezydent RP.

– Widać, że wszystkie prace biegną w terminie; że tak jak zapowiadano, do przyszłego roku pierwsze jednostki będą mogły przepłynąć kanałem, a do 2023 r. ta inwestycja będzie w pełni zakończona – ocenił.

– Nasza polityka to otwarcie na cały nasz piękny Bałtyk. Gdańsk z Gdynią stają się największym portem na Bałtyku – to symbol sukcesu naszej polityki morskiej, handlowej i portowej – dodał Prezes Rady Ministrów.

Budowa kanału to rozwój gospodarczy Pomorza oraz Warmii i Mazur

Kanał na Mierzei Wiślanej stworzy tysiące nowych miejsc pracy. To również szansa na rozwinięcie turystyki w tym regionie.

– Wszystkie te inwestycje, poczynając od Mierzei Wiślanej, to inwestycje, które zmienią miejsce Polski pod względem politycznym i gospodarczym – umożliwią utworzenie lepszych, wysokopłatnych miejsc pracy. To także część Polskiego Ładu – powiedział szef polskiego rządu.

Rząd potwierdza realizację ważnych inwestycji strategicznych, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego naszego kraju, a w konsekwencji wpłyną na dobrobyt Polaków. To jedno z głównych zadań Polskiego Ładu.

Przekop Mierzei Wiślanej związany jest z budową kanału żeglugowego, który ma służyć skróceniu morskiego szlaku na Bałtyk oraz ułatwieniu przepływu statków do portu w Elblągu.

To również element Planu Dudy – Strategiczne inwestycje. Silna gospodarka i bezpieczne miejsca pracy – Dekada strategicznych inwestycji.

Zakończenie prac i oddanie kanału do użytkowania planowane jest na 2022 rok.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button