POLSKA

Prezydent Duda i marszałek Sejmu przyjęli przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi

Warszawa

Prezydent Andrzej Duda przyjął przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Wśród głównych tematów rozmów wsparcie Ukrainy, pochodzących z niej uchodźców, bezpieczeństwo w regionie i energetyczne.

Prezydent Andrzej Duda z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi (fot. KPRP)

Prezydent RP przyjął w Pałacu Prezydenckim przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów: Jimem McGovernem (Massachusetts), Gregorym Meeksem (Nowy Jork), Adamem Schiffem (Kalifornia), Barbarą Lee (Kalifornia), Billem Keatingiem (Massachusetts) i Jasonem Crowem (Kolorado), którzy wyrazili podziękowanie dla polskich władz i obywateli za historyczną szczodrość w pomocy ukraińskim uchodźcom.

Prezydent Andrzej Duda z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi i delegacją kongresmenów (fot. KPRP)

Wśród głównych tematów rozmów: odparcie agresji Rosji, wsparcie Ukrainy i pochodzących z niej uchodźców, w tym tych, którzy znaleźli bezpieczny dom w Polsce. W Pałacu Prezydenckim rozmawiano także o adaptacji NATO do nowej sytuacji bezpieczeństwa w regionie i wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, a także dalszym zacieśnianiu więzów i współpracy transatlantyckiej, w tym ws. gospodarczych oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi i delegacją kongresmenów (fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu)

Spotkanie marszałek Sejmu z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych

Relacje dwustronne, bezpieczeństwo europejskie, wojna na Ukrainie – to główne tematy rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, które odbyło się w Parlamencie. W wydarzeniu uczestniczyli również posłowie i delegacja Kongresu USA. Sejm podczas spotkania reprezentowała także Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii.

Rozmawiano przede wszystkim o sprawach powiązanych z agresją rosyjską na Ukrainę. Elżbieta Witek wyraziła wdzięczność Kongresowi Stanów Zjednoczonych za niesłabnące wsparcie dla bezpieczeństwa Europy Wschodniej i Środkowej oraz za zaangażowanie w umacnianie więzi transatlantyckich. Strona amerykańska podziękowała zaś polskim sojusznikom za poświęcenie i wysiłek humanitarny związany z wojną. Nancy Pelosi stwierdziła, że Polacy otworzyli Ukraińcom swoje domy i serca. Poruszona została także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Omówiono możliwości wsparcia politycznego i wojskowego Ukrainy, a także pomocy dla uchodźców wojennych. Ma ona m. in. objąć pomoc lekarską, psychologiczną i organizację wakacji dla dzieci. Rozmowy dotyczyły również sankcji nakładanych na Rosję i zbrodni popełnianych przez jej żołnierzy na ludności cywilnej. Strony omówiły też inicjatywy ustawodawcze umożliwiające zwiększenie środków finansowych na niesienie pomocy Ukrainie. Na zakończenie spotkania z okazji Dnia Flagi, Elżbieta Witek wręczyła Nancy Pelosi polską flagę.

– Nancy Pelosi dziękowała Polsce za pomoc dla Ukraińców, zarówno walczących, jak i uchodźców, których przyjęliśmy. Ja z kolei podziękowałam Stanom Zjednoczonym za przywództwo polityczne i wojskowe w ramach NATO i ogromną pomoc jaką świadczą Amerykanie na rzecz Ukrainy. Obie stwierdziłyśmy, że nigdy wcześniej nie było tak dobrych relacji między Polską i USA. W ostatnich miesiącach wiele ważnych osobistości odwiedziło Polskę, na czele z prezydentem Joe Bidenem. Nasz sojusz wojskowy jest coraz lepszy. Dostawy sprzętu wojskowego, zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy są bardzo ważne, bo wzmacniają wschodnią flankę NATO i poprawiają nasze bezpieczeństwo – powiedziała dziennikarzom po zakończeniu spotkania Marszałek Sejmu. – Mówiłyśmy też o szerokiej współpracy parlamentarnej, do której przywiązuję ogromną wagę. Ona jest możliwa. Podkreśliłam, że mamy polsko-amerykański zespół parlamentarny, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich opcji politycznych, a który jednak nie ma swojego odpowiednika w Kongresie. Rozmawiamy już, by nawiązać ścisłą współpracę choćby na poziomie komisji: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, czy Rolnictwa – stwierdziła Elżbieta Witek. – Każda wizyta osoby na tak wysokim stanowisku jest dla Ukraińców bardzo ważna, bo pokazuje, że świat o nich nie zapomniał. Wszystkim nam zależy, by ta wojna zakończyła się jak najszybciej zwycięstwem militarnym Ukrainy. Pani przewodniczącej bardzo spodobała się moja inicjatywa, by to liderki parlamentów UE, kobiety, które najlepiej potrafią wczuć się w sytuację ukraińskich kobiet, szukały dalszych sposobów udzielenia pomocy humanitarnej. Pomysłów nam nie brakuje. Dodatkowo chciałabym wkrótce zorganizować spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki w tej sprawie – zapowiedziała Elżbieta Witek.

Amerykańska delegacja, której przewodniczy Nancy Pelosi, przebywa w Polsce od niedzieli. Wcześniej spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button