POLSKA

Premier Morawiecki: ponad 2000 respiratorów jest dostępnych w magazynach ARM

Premier Mateusz Morawiecki

Składnicę Agencji w miejscowości Wąwale odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

– Od początku pandemii rząd dostarcza do szpitali środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt medyczny niezbędny do walki z koronawirusem. Robimy to m.in. za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych, która składuje respiratory czy leki, takie jak np. Remdesivir – stwierdził szef rządu.

– Szpitale, które są na pierwszej linii walki z koronawirusem muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt. „Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały wielu zakupów sprzętów” – zaznaczył szef rządu. „To ok. 500 mln rękawiczek i masek, w tym tych najbardziej zaawansowanych FFP2 i FFP3” – wyjaśnił.

„Przejdziemy przez drugą falę COVID-19 zwycięsko, ale musimy się zmobilizować i przestrzegać obostrzeń” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Agencji Rezerw Materiałowych składowany jest m.in. sprzęt do walki z COVID-19, respiratory, kardiomonitory, a także leki, takie jak np. Remdesivir, którego zamówionych zostało 80 tys. dawek.

Rezerwy są stale uzupełnianie i na bieżąco wydawane. Tylko w ubiegłym tygodniu Agencja Rezerw Materiałowych rozdysponowała 358 szt. respiratorów i 327 szt. kardiomonitorów do 98 szpitali na terenie całego kraju.

Ustawa „o dobrym Samarytaninie” (którą rzad chce wprowadzić w życie) to m.in.

  • Bezpieczeństwo prawne dla lekarzy walczących z COVID-19,
  • 200% dodatku za walkę z #COVID19,
  • 100% wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji dla medyków,
  • Możliwość pracy na kwarantannie za zgodą pracodawcy.

Szef rządu Mateusz Morawiecki:

„Dzisiaj ok. 600 podłączonych respiratorów jest zaangażowanych w walkę z COVID-19. Wolnych już dzisiaj jest ok. 800 aparatów. Ponad 2000 respiratorów jest dostępnych w magazynach ARM, które będą rozdysponowane w szpitalach.

Dokonywane są tu zakupy na najbliższych parę miesięcy na respiratory czy kardiomonitory. Sprzęt medyczny będzie służył do wyposażania tego, co będzie niezbędne przy każdym możliwym scenariuszu rozwoju epidemii.

Niedawno stąd z magazynu z wyjechał lek remdesivir, który wspiera leczenie COVID-19. Tego leku w minionych miesiącach zamówiliśmy 80 tys. dawek. Co miesiąc przychodzi 20 tys. dawek tutaj do magazynu i są rozdysponowane do szpitali.

W minionym roku szczepionek na grypę było ponad milion. Dzisiaj to już ponad 3 miliony. Kolejne są już w zamówieniach. Sprzęt medyczny różnego rodzaju będzie służył do wyposażania tego, co niezbędne przy każdym możliwym scenariuszu rozwoju epidemii.

Idziemy drogą środka. Jeśli kolejne obostrzenia będą niezbędne to je za 2-3 dni ogłosimy. Obrona miejsc pracy i świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalna. Ochrona zdrowia i życia i ochrona gospodarki to nasza droga, którą obraliśmy.

Apeluję do seniorów i do wszystkich państwa – kto może niech zmniejszy zakres kontaktów społecznych i mobilności społecznej, kto może niech zostanie w domu i świadczy pracę w sposób zdalny. Nasza strategia musi przede wszystkim chronić seniorów.

Seniorzy są przede wszystkim narażeni na fatalne skutki koronawirusa, ale nie tylko oni. Młodzież i dzieci przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Stąd nasza decyzja o świadczeniu edukacji w sposób zdalny w szkołach średnich i wyższych.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button