POLITYKAŚWIAT

Premier Mateusz Morawiecki w Hamburgu: Stany Zjednoczone nie są adwersarzem Europy

Premier Mateusz Morawiecki

Szef polskiego rządu uczestniczył w Hamburgu w Konferencji FOTAR, gdzie razem z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. „Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich”.

„Nie ma wielu takich krajów jak Polska, które jednocześnie są bardzo proamerykańskie, a z drugiej strony bardzo proeuropejskie” – podkreślił premier. „Jesteśmy przekonani, że powinniśmy mieć aktywny wkład w naprawę relacji transatlantyckich” – dodał.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Stany Zjednoczone nie są adwersarzem Europy. „Chcielibyśmy mieć pokojowe relacje ze wszystkimi, w tym z Rosją i Chinami, ale widzimy problemy raczej po stronie Chin i Rosji, niż Stanów Zjednoczonych” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier ocenił, że w kontekście europejskiego bezpieczeństwa ważna jest kwestia gazociągu Nord Stream 2. „Znam stanowisko niemieckiego rządu, że to jest projekt biznesowy, ale na wschód od Odry nikt w to nie wierzy” – powiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, z punktu widzenia m.in. Polski, Nord Stream 2 to bardzo niebezpieczny projekt.

„Jeśli okaże się, że – po zbudowaniu Nord Stream 2 – ukraiński system przesyłu gazu stanie się niepotrzebny, to co powstrzyma Władimira Putina od wmaszerowania do Kijowa?” – zapytał premier. „Teraz Rosja jest zależna od transferu gazu przez Ukrainę. Kiedy powstanie Nord Stream 2, nie będzie już tej zależności” – wyjaśnił.

Zdaniem premiera, NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF, o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. „Nie powinniśmy udawać, że to nie ma miejsca” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska rozumie, dlaczego Amerykanie chcą wypowiedzieć traktat. Jednocześnie zaznaczył, że w zamian potrzebne jest wypracowanie nowego rozwiązania, a być może nawet nowego traktatu.

Szef rządu ocenił, że Chiny rzucają wyzwanie wolnemu światu demokracji i Sojuszowi Transatlantyckiemu. „Musimy znaleźć sposób, aby utrzymać właściwy poziom odstraszania, nie przeciwko siłom wolnego świata, ale Chinom i Rosji” – podkreślił premier.

Międzynarodowa Konferencja FOTAR „Przyszłość stosunków transatlantyckich” odbywa się z udziałem czołowych przedstawicieli świata polityki, biznesu i mediów. Jest organizowana m.in. przez Fundację im. Kanclerza Federalnego Helmuta Schmidta oraz Instytut Integracji Europejskiej Europa-Kolleg.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button