ŚWIAT

Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla 2018 w dziedzinie ekonomii

Nagroda Nobla 2018

Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Williamowi Nordhausowi i Paulowi M. Romerowi Nagrodę im. Sverigesa Riksbanka w dziedzinie nauk ekonomicznych w pamięci Alfreda Nobla w 2018 roku.

William Nordhaus i Paul Romer opracowali metody, które dotyczą najbardziej podstawowych i najbardziej palących zagadnień naszych czasów: długofalowego zrównoważonego wzrostu w globalnej gospodarce oraz dobrobytu światowej populacji.

Nordhaus był pierwszą osobą, która stworzyła model ilościowy, który opisuje globalną grę ekonomiczną i klimatyczną. Jego model jest obecnie szeroko rozpowszechniony i służy do badania konsekwencji interwencji w ramach polityki klimatycznej, na przykład podatków węglowych.

Działalność człowieka przyczyniła się do szybkiego wzrostu średniej globalnej temperatury w ciągu ostatnich 100 lat. Badania laureata Nagrody Nauk Ekonomicznych z 2018 roku Williama Nordhausa pokazują, w jaki sposób działalność gospodarcza wpływa na podstawową chemię i fizykę w celu wywołania zmian klimatycznych.

Badania Williama Nordhausa pokazują, że najskuteczniejszym środkiem zaradczym na problemy spowodowane emisją gazów cieplarnianych jest globalny system podatków węglowych nałożonych jednolicie na wszystkie kraje.

Tegoroczny laureat Nagrody Nauk Ekonomicznych Paul Romer pokazuje, w jaki sposób akumulacja pomysłów podtrzymuje długoterminowy wzrost gospodarczy. Pokazał, w jaki sposób siły ekonomiczne rządzą gotowością firm do tworzenia nowych pomysłów i innowacji.

Badania Romera położyły podwaliny pod tak zwaną teorię wzrostu endogenicznego. Teoria wygenerowała ogromne ilości nowych badań nad regulacjami i zasadami, które zachęcają do nowych idei i długofalowego dobrobytu.

Pozostałe tegoroczne Noble

Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2018.

James P. Allison i Tasuku Honjo zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymali Arthur Ashkin, Gérard Mourou i Donna Strickland.

Nagrody Nobla 2018 w dziedzinie chemii otrzymali Frances H. Arnold, George P. Smith i Sir Gregory P. Winter.

Wyróżnienia te są przyznawane od 1901 roku. Ufundował je Alfred Nobel, wynalazca dynamitu. Wartość nagrody to dziewięć milionów koron, czyli około milion euro.

W tym roku nie zostanie przyznana nagroda w dziedzinie literatury.
To z powodu skandalu z ubiegłego roku. Reżyser Jean-Claude Arnault (mąż członkini Akademii Katariny Frostenson) został oskarżony o gwałty. Prawdopodobnie też to on podał przed ogłoszeniem wynik kto został laureatem literackiego Nobla.

Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 10 grudnia w Sztokholmie. Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona w Oslo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button