RÓŻNOŚCI

Poznaliśmy Kaszubskie Słowo Roku 2021

Kaszëbsczé Słowò Rokù

Plebiscyt Kaszëbsczé Słowò Rokù po raz kolejny zorganizowała w mediach społecznościowych Fundacja Kaszuby.

Celem konkursu ma być promowanie języka kaszubskiego.

W ubiegłym roku zwyciężyło słowo LARWA, które określa po kaszubsku MASECZKĘ.

W tym roku głosujący postawili na słowo SPISËNK, które jest skróconą, kaszubską nazwą Narodowego Spisu Powszechnego. Dla członków społeczności kaszubskiej jest to ważne wydarzenie, ponieważ pozwala co 10 lat deklarować swoją kaszubską tożsamość i posługiwanie się językiem kaszubskim w codziennych kontaktach. Deklaracje te kształtują także politykę Państwa wobec Kaszubów – chociażby pozwalają na stawianie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w gminach, w których minimum 20% mieszkańców posługuje się jedynym językiem regionalnym w Polsce.

Wyboru Kaszubskiego Słowa Roku 2021 dokonali internauci. W pierwszym etapie przesłali 56 propozycji słów i wyrażeń kaszubskich, z których organizatorzy wytypowali finałową czwórkę. W głosowaniu udział wzięło łącznie 431 osób, z pośród których 204 poparło zwycięskie słowo.

Na drugim miejscu, z 176 głosami, znalazło się słowo FÒLIÔRZ, które można przetłumaczyć na polski jako: “osoba wierząca w teorie spiskowe, antyszczepionkowiec”.

– Wszystkie wyrażenia, które brały udział w finałowym głosowaniu w jakiś sposób podsumowywały miniony rok i pokazały, co było w nim istotne dla Kaszubów – tłumaczy Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby. – Z całą pewnością plebiscyt ten będziemy organizować także w kolejnych latach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button