ŚWIAT

Pożar katedry Notre Dame. Korona cierniowa uratowana. Tusk: „pomoc we wspólnej odbudowie świątyni”

Pożar katedry Notre Dame

W poniedziałek około godziny 19 w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł pożar.

Uszkodzenia uległ dach i iglica ponad 850-letniej świątyni.
16 kwietnia koło południa pożar został ugaszony! – oświadczyła francuska straż pożarna.

Pożar katedry Notre Dame (fot. Ministère de l’Intérieur/Twitter/FB)

Dwie wieże i konstrukcja świątyni zostały zabezpieczone. Od kilku tygodni trwał tam remont. Iglica katedry niestety nie ocalała. Dach także szybko zawalił się pod wpływem ognia.


Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił ogólnokrajową zbiórkę, by odbudować katedrę. Prezesi znanych marek też chcą przekazać setki milinów euro na ten cel.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał Tusk na Twitterze:

„Chciałbym przekazać wyrazy współczucia i solidarności z narodem francuskim, także jako obywatel Gdańska, który w 90 procentach został zniszczony i spalony, a następnie odbudowany. Wy również odbudujecie swoją katedrę! Ze Strasburga, francuskiej stolicy Unii Europejskiej, wzywam wszystkie 28 państw Unii Europejskiej do uczestnictwa w tym zadaniu”.


„Katedra Notre Dame w Paryżu to katedra Notre Dame całej Europy. Jesteśmy wszyscy z mieszkańcami Paryża” – napisał też Tusk.


Stan katedry jest dobry, a jej konstrukcja ocalała.


Rektor katedry Notre Dame Patrick Chauvet potwierdził, że relikwie oraz skarbiec nie zostały zniszczone. Chodzi tu o najcenniejszą chrześcijańską relikwię, tj. koronę cierniową Jezusa Chrystusa, tunikę świętego Ludwika, fragment krzyża Chrystusa czy gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania.

Strażacy także uratowali dwa zabytkowe dzwony, które wisiały na kamiennych wieżach Notre Dame.


Korona cierniowa była umieszczona od 1806 roku w katedrze Notre Dame. Relikwią opiekowali się kanonicy Kapituły Bazyliki Metropolitańskiej i była pilnowana przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego.

Min. Szczerski: Z katedry Notre Dame uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II

Prezydent Andrzej Duda w depeszy skierowanej do Prezydenta Francji Emmanuela Macrona zapewnił, że Polska jest gotowa do aktu europejskiej solidarności w odbudowie Katedry, oraz że mamy unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków – poinformował szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski.

Jak poinformował minister, Andrzej Duda w liście skierowanym do francuskiego Prezydenta wyraża łączność Polaków z Francuzami „z powodu utraty części swojego materialnego dziedzictwa i tożsamości kulturowej”.


– Zapewnia też, że Polska jest gotowa do aktu europejskiej solidarności w odbudowie Katedry, oraz że Polska ma unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków – oznajmił Krzysztof Szczerski. Jak poinformował, Prezydent podkreśłił, że jesteśmy gotowi „podzielić się z Francją naszymi kompetencjami, zespołami specjalistów światowej klasy, którzy zajmują się odbudową zabytków kultury materialnej”.

Szef prezydenckiego gabinetu poinformował rownież, że znajdująca się w paryskiej katedrze polska kaplica ucierpiała, ale zachowała się – Prezydent otrzymał taką informację zarówno od kustosza Katedry Notre Dame, jak i od Polskiej Misji Katolickiej.

Wyjaśnił, że kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami św. Jana Pawła II w czasie pożaru, jeszcze wczoraj wieczorem.
(własne,KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button