RÓŻNOŚCITECHNOLOGIE

Powstaną pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne. KGHM i NuScale z umową

Atom w Polsce

– To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Już za 7 lat w Polsce powinien zacząć działać pierwszy mały reaktor atomowy – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Podczas jego wizyty w USA podpisana została umowa na budowę w Polsce małych reaktorów nuklearnych w technologii SMR.

Umowa podpisana została w Waszyngtonie między KGHM Polska Miedź a amerykańską firmą NuScale Power. Firma ta to światowy lider wśród producentów reaktorów jądrowych w technologii SMR.

W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia.

Budowa małych reaktorów jądrowych do 2029 roku jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym Spółki – energią.

– To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

Transakcja zakłada opracowanie i wybudowanie sześciu modułowych reaktorów nuklearnych w technologii SMR, z opcją rozbudowy do 12. Ich moc zainstalowana to około 1GW. Jako jeden z największych w kraju konsumentów energii, KGHM buduje je przede wszystkim na własne potrzeby, ale z opcją wykorzystania komercyjnego. Takie rozwiązanie w przyszłości zapewnieni spółce stabilne źródło czystej energii oraz wesprze zieloną transformację Polski.

– Nie waham się powiedzieć, że podpisanie umowy to moment historyczny dla polskiej gospodarki i polskiej przyszłości. To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Jesteśmy w procesie transformacji naszej elektroenergetyki, która w 70% jest dziś uzależniona od węgla a rozwój energetyki jądrowej będzie tu mieć kluczowe znaczenie – mówi Jacek Sasin.

Minister Aktywów Państwowych podkreśla, że budowa „małych” reaktorów atomowych to uzupełnienie planów dotyczących inwestycji w tzw. „duży” atom, który ma rozpocząć prace w połowie lat 30, a o którym mowa w kontekście zasadniczej zmiany struktury polskiej energetyki.

– To ważny krok na drodze do zasadniczej zmiany miksu energetycznego Polski – dodaje.

Technologia SMR jest nowością, ale wiadomo, że w najbliższym czasie będzie się dynamicznie rozwijać.

– Można stwierdzić, że jesteśmy świadkami przełomu. Dzięki umowie, którą podpisał KGHM zyskujemy też pewne przewagi konkurencyjne, co ma ogromne znaczenie dla gospodarki – dodaje wicepremier. Jacek Sasin podkreśla, że nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście ostatnich działań Gazpromu na rynku gazu.

KGHM do 2030 roku chce ograniczyć emisje CO2 o 30 procent względem 2020 roku a w 2050 chce być firmą neutralną klimatycznie.

– Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej – uzasadniał prezes KGHM Marcin Chludziński.

Z amerykańską sekretarz ds. energii o budowie „dużego” atomu i nie tylko

– Rozmawialiśmy m.in. o potrzebie uniezależnienia się Europy od rosyjskiego gazu, a także zwiększeniu dostaw amerykańskiego LNG i współpracy w ramach rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Minister Aktywów Państwowych spotkał się podczas wizyty w Waszyngtonie z Jennifer Granholm, Sekretarz Energii USA.

– Pani sekretarz doskonale rozumie, że Europa uzależniona od gazu z Rosji jest dla Kremla łatwym celem szantażu. Rozmawialiśmy z nią też o poszerzeniu współpracy w zakresie dostaw skroplonego gazu. Stany Zjednoczone są otwarte na zwiększenie wolumenu dostaw LNG. Możemy do tego wykorzystać nasz potencjał wynikający z możliwości gazoportów w Świnoujściu i Gdańsku – podkreśla Jacek Sasin.

Rozmowa z amerykańską Sekretarz Energii dotyczyła też współpracy przy rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej.

– To obszar, w którym liczę na kolejne przedsięwzięcia – dodaje wicepremier.

NuScale Power

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA. KGHM, lider w produkcji miedzi i srebra jako pierwszy wdroży SMR w Polsce.

Firma NuScale Power opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Ten przełomowy projekt małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrykowany moduł NuScale Power Module™ zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego. Skalowalna konstrukcja NuScale – elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów zasilania – oferuje korzyści płynące z energii bezemisyjnej i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z obiektami jądrowymi o wielkości gigawatów. Większościowym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma zajmująca się inżynierią, zaopatrzeniem i budową, która od ponad 70 lat wspiera projekty jądrowe.

NuScale ma siedzibę w Portland w stanie Oregon i ma biura w Corvallis w stanie Oregon; Rockville, MD; Charlotte, Karolina Północna; Richland, Waszyngton; i Londyn, Wielka Brytania. Śledź na Twitterze: @NuScale_Power, Facebook: NuScale Power, LLC, LinkedIn: NuScale-Power i Instagram: nuscale_power. Odwiedź stronę NuScale Power.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button