ŚWIAT

Posiedzenie Rady NATO – Ukraina. Sojusznicy wzmacniają obronę powietrzną

Agresja Rosji na Ukrainie

Rada NATO-Ukraina zebrała się w środę (10 stycznia 2024 r.) w następstwie niedawnych fal ciężkich rosyjskich nalotów na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę.

Sojusznicy zdecydowanie potępili eskalację rosyjskich nalotów na Ukrainę, a także użycie przez Rosję rakiet balistycznych pochodzących z Korei Północnej i dronów z Iranu.

Sojusznicy dostarczyli już Ukrainie szeroki wachlarz systemów obrony powietrznej, a w środę potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze wzmacnianie obrony Ukrainy. Za pośrednictwem NATO sojusznicy kupują do 1000 rakiet obrony powietrznej Patriot, aby uzupełnić swoje zapasy w dalszym wzmacnianiu obrony powietrznej Ukrainy. Niemcy dostarczyły niedawno Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot i Skynex oraz dodatkowe rakiety dla obrony przeciwlotniczej IRIS-T, a Wielka Brytania wysyła na Ukrainę około 200 rakiet obrony powietrznej. Członkowie Sojuszu jasno dali do zrozumienia, że będą w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie znaczącą pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną, a wielu członków Sojuszu przedstawiło plany zapewnienia dalszych zdolności w wysokości miliardów euro w 2024 r.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział: „NATO zdecydowanie potępia rosyjskie ataki rakietowe i drony na ukraińską ludność cywilną, w tym z użyciem broni pochodzącej z Korei Północnej i Iranu. Już drugi rok z rzędu Putin próbuje wyniszczyć Ukrainę masowymi strajkami, ale mu się to nie udaje. Rosyjska kampania okrucieństwa tylko wzmacnia determinację Ukrainy. W miarę jak Moskwa intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej”.

Środowe spotkanie odbyło się na szczeblu ambasadorów i zostało zwołane na wniosek Ukrainy. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg przewodniczył Radzie. Ambasadorowie NATO i zaproszona Szwecja zostali zapoznani w drodze wideokonferencji z generałem porucznikiem Mykołą Oleszczukiem, dowódcą ukraińskich sił powietrznych i wiceministrem spraw wewnętrznych Oleksiem Siergiejewem. Rada NATO-Ukraina powstała podczas Szczytu NATO w lipcu 2023 roku i służy jako forum wspólnych konsultacji, podejmowania decyzji i działań pomiędzy NATO a Ukrainą.

Wyniki prac Rady Ukraina-NATO pokazują skuteczność tego narzędzia interakcji z partnerami – Zełenski

Wyniki prac Rady Ukraina-NATO pokazują skuteczność tego narzędzia interakcji, które pozwala na poprawę komunikacji między krajami partnerskimi w rozwiązywaniu ważnych dla naszego państwa problemów. O tym oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie w Rydze.

„Rada Ukraina-NATO funkcjonuje, jest to bardzo dobre narzędzie, które zaczęło działać po szczycie w Wilnie. Skorzystaliśmy z tego narzędzia i zobaczyłem, jak szybko można zorganizować partnerów, można spotkać się na szczeblu ministrów obrony, ministrów spraw zagranicznych itp.” – zauważył Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podkreślił także, że rozpoczęto prace nad gwarancjami bezpieczeństwa zgodnie z przyjętą w Wilnie Wspólną Deklaracją Grupy Siedmiu i Ukrainy.

„Rozpoczęliśmy prace nad gwarancjami bezpieczeństwa. Jest to bardzo trudne, ale myślę, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli zademonstrować społeczeństwu – nie tylko ukraińskiemu – pierwszy taki projekt. Nie wszystkie, bo są normy zamknięte, niepubliczne, ale będziemy mogli pokazać rzeczy ogólne. Myślę, że ocena będzie pozytywna” – powiedziała głowa państwa.

Zauważył, że gwarancje bezpieczeństwa obejmują nie tylko dostarczenie broni, ale także wsparcie finansowe, informatyczne i cybernetyczne i stanowią krok na drodze Ukrainy do sojuszu bezpieczeństwa.

„Chcielibyśmy jednak zobaczyć prawdziwy krok ze strony krajów NATO, który zbliży Ukrainę do Sojuszu. Żeby nie było stagnacji. Oby był to udany i mocny szczyt (szczyt NATO w Waszyngtonie – przyp. red.) i aby państwa NATO pokazały, że nie boją się Rosji” – dodał Wołodymyr Zełenski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button