Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol.
- To co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane.
- Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, morskim, czy lotniczym.
- Sprawdź co, i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę podróżując samolotem, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.
Wyroby tytoniowe – limity przywozowe
Przywóz spoza UE
Wyroby tytoniowe przywożone w bagażu osobistym są zwolnione z należności celnych i podatkowych w ramach następujących limitów:
- papierosy – 200 szt., lub
- cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/szt.) – 100 szt., lub
- cygara – 50 szt., lub
- tytoń do palenia – 250 g.
Przywóz z krajów UE
- 800 papierosów
- 400 cygaretek (cygara o masie nieprzekraczającej 3g/szt.), lub
- 200 cygar
- 1 kg tytoniu do palenia.
Wyroby alkoholowe – limity przywozowe
Przywóz spoza UE
Napoje alkoholowe przywożone w bagażu osobistym są zwolnione z należności celnych i podatkowych w ramach następujących limitów:
- 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu do 22% oraz
- 4 litry wina niemusującego oraz
- 16 litrów piwa.
Dla osób zamieszkałych w strefie przygranicznej i członków załóg środków transportowych limity te wynoszą:
- 0,5 litra alkoholu powyżej 22% albo 0,5 litra alkoholu do 22% oraz
- 0,5 litra wina oraz
- 2 litry piwa.
Przywóz z krajów UE
- 10 litrów – alkohol etylowy
- 90 litrów – wino i napoje fermentowane, w tym wino musujące – 60 litrów
- 110 litrów – piwo
- 20 litrów – produkty pośrednie
Pamiętaj: wwóz wyrobów tytoniowych i alkoholowych do krajów spoza UE jest uregulowany przepisami tych krajów.
Środki pieniężne
Środki pieniężne poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce możesz przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.
Natomiast jeżeli wjeżdżając do Unii Europejskiej lub wyjeżdżając z niej, przewozisz co najmniej 10 tys. euro, musisz złożyć deklarację tych środków Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Co ważne, zgłoszenie nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych opłat.
Możesz również to zrobić online, wchodząc na stronę puesc.gov.pl.
Prezenty
Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 430 euro.
Jeśli podróżujesz samolotem, zgłoś prezenty, których łączna wartość przekracza 430 euro.
Żywność
Pamiętaj! Nie możesz zabierać ze sobą dowolnych owoców i warzyw. Wyjątek stanowi pięć rodzajów owoców – są to banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce będziesz musiał wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane.
Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.
Nie możesz również przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów – mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.
Leki
Planujesz zagraniczny wyjazd i musisz zabrać ze sobą leki? Kupiłeś leki za granicą i chcesz wrócić z nimi do Polski? Czy przewóz kilku opakowań leku przez granicę państw jest legalny? Ile i jakie leki można spakować do walizki w podróż samolotem lub innymi środkami transportu, a za co może grozić kara? Taką informację powinieneś uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa. Jeśli zażywasz leki psychotropowe lub odurzające – powinieneś uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego jedziesz.
Jeżeli zamierzasz przywieźć leki na własne potrzeby lecznicze z innego państwa – możesz to zrobić, jednak w ilości nieprzekraczającj pięciu najmniejszych opakowań danego leku.
Pamiętaj, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.
Zwierzęta w podróży
Aby podróżować za granicę ze swoim pupilem, trzeba spełnić szereg wymagań i pamiętać o niezbędnych dokumentach.Zasady różnią się w zależności od gatunku, a także od tego czy odwiedzamy kraj należący do Unii Europejskiej, czy też wyjeżdżamy poza jej granice.
Przewóz zwierząt domowych do państw UE jest uregulowany przepisami unijnymi.
Zgodnie z nimi „zwierzę domowe” to takie, które:
- należy do jednego z niżej wymienionych gatunków:
- psy,
- koty,
- fretki,
- bezkręgowce (z wyjątkiem pszczół i trzmieli oraz mięczaków i skorupiaków),
- ozdobne zwierzęta wodne,
- płazy,
- gady,
- ptaki z wyjątkiem drobiu,
- gryzonie i króliki inne niż przeznaczone do produkcji żywności.
- jego przemieszczanie wynika z konieczności przemieszczenia się jego właściciela,
- nie może być przeznaczone do sprzedania lub przekazania innej osobie.
Zwierzę może być przewożone jedynie przez jego właściciela lub osobę, która ma od niego pisemne upoważnienie.
W przypadku psów, kotów lub fretek wymagane jest także, by zwierzak posiadał wszczepiony transponder, był zaszczepiony przeciw wściekliźnie i miał odpowiedni dokument identyfikacyjny.