WARSZAWA

Ponad 550 tys. Ukraińców w Warszawie. Apel o organizację okrągłego stołu

Stworzenie systemu dobrowolnej relokacji uchodźców

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji tylko przez Warszawę przejechało ponad 550 tys. Ukraińców.

Zaś liczba ludności stolicy wzrosła o około 17 procent – wynika z raportu „31 dni wojny w Ukrainie” przygotowanego przez Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski. Samorządowcy apelują o przyjęcie międzynarodowej pomocy, stworzenie systemu dobrowolnej relokacji uchodźców oraz organizację okrągłego stołu.

Apelujemy do rządu o stworzenie systemu dobrowolnej relokacji uchodźców oraz o organizację okrągłego stołu z udziałem rządzących, organizacji międzynarodowych, samorządów i NGOsów. Wspólnie wypracujmy strategię. Czas improwizacji się skończył!– apelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, szef Rady Politycznej Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

W najbliższych dniach Polska prawdopodobnie stanie się państwem o największej liczbie uchodźców na świecie. Obecnie szacuje się, że przyjechało prawie 3 miliony dzieci, kobiet i mężczyzn zmuszonych do ucieczki przed wojną, podczas gdy w ciągu największego w ostatnim czasie kryzysu lat 2014-2015 cała Europa przyjęła ok 1,5 miliona uchodźców w okresie 12 razy dłuższym.

Wzywamy polski rząd, aby zwrócił się do Komisji Europejskiej o pomoc i uruchomienie nowych linii budżetowych na wsparcie dla uchodźców i transferował je przez programy regionalne. Jest pilna potrzeba uruchomienia takich środków, bo dłużej nie da się już improwizować i szyć z bieżącego budżetu samorządów – podkreślił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Raport „31 dni wojny w Ukrainie” podsumowuje najważniejsze wydarzenia i procesy dotyczące funkcjonowania państwa polskiego w trakcie pierwszych 31 dni wojny za wschodnią granicą Polski. Przyjęcie tak dużej liczby ludzi jest możliwe dzięki niespotykanemu wcześniej zrywowi Polek i Polaków, którzy nie tylko przyjmują Ukraińców pod swoje dachy, ale także zorganizowali tysiące akcji pomocowych w lokalnych środowiskach.

Zanim zapadły jakiekolwiek decyzje na poziomie rządowym, samorządy już były zorganizowane i podejmowały działania na pierwszej linii frontu – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, członkini zarządu Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski zrzesza ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, reprezentujących ponad 22 miliony mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button