POLSKA

Ponad 4 tys. kobiet w Straży Granicznej. Są pilotami czy pirotechnikami

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Przedstawicielki płci pięknej można spotkać na wszystkich odcinkach granicy i na każdym stanowisku.

Kontrolują podróżnych na przejściach granicznych, patrolują granicę zieloną, uczestniczą w działaniach specjalnych wydziałów zabezpieczenia działań, są pilotami statków powietrznych, służą na jednostkach pływających, są pirotechnikami i przewodnikami psów służbowych.

W Straży Granicznej służbę pełni ponad 4 tys. kobiet (na 14,5 tys. wszystkich funkcjonariuszy), 10 lat wcześniej w 2000 r. kobiet w formacji było zaledwie 962. Dodatkowo ponad 2 tys. pań zatrudnionych jest na stanowiskach cywilnych.

Kobiety stanowią więc jedną trzecią sił w formacji. Piastują również jedną trzecią stanowisk kierowniczych oraz stanowią jedną czwartą oficerów.

Liczba pań-funkcjonariuszek w formacji systematycznie wzrasta. Od niecałych 9% w 2000 roku (962 osoby) do ponad 28% obecnie. Udział kobiet wśród kandydatów do służby wzrósł w ostatnich latach z 10 do około 15%. W roku ubiegłym kobiety stanowiły aż 43% wśród funkcjonariuszy przyjętych do służby. Niemal 75% funkcjonariuszek ma tytuł magistra.

Funkcjonariuszki SG aktywnie uczestniczą w misjach zagranicznych i operacjach międzynarodowych, m.in. jako dowódcy kontyngentów w Republice Macedonii Północnej. Trzy kobiety są także wśród siedmiu oficerów łącznikowych Straży Granicznej w innych krajach. Pełnią one służbę w Berlinie (Niemcy), Hanoi (Wietnam) i w Taszkiencie (Uzbekistan). Funkcjonariuszka polskiej Straży Granicznej jest uczestniczką misji EUAM na Ukrainie.

W Straży Granicznej – formacji do niedawna uważanej za typowo męską, panie już dawno przebiły „szklany sufit”. Od 2018 roku funkcję Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej pełni gen. bryg. SG Wioleta Gorzowska, która awans generalski otrzymała w 2019 roku. Jest zatem jedną z sześciu kobiet-generałów w Polsce. Dwie panie są zastępcami komendantów oddziałów – w Warmińsko-Mazurskim i Karpackim Oddziale SG a jedna jest zastępcą Komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. W wielu jednostkach organizacyjnych to one jako główne księgowe trzymają pieczę nad finansami formacji.

Zatem, Straż Graniczna jest kobietą – silną i odważną kobietą na straży granic.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button