POLSKA

Polski akcelerator innowacji obronnych NATO. Andrzej Duda odwiedził Krakowski Park Technologiczny

Krakow DIANA Accelerator

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Krakowski Park Technologiczny, który wspólnie z Akademią Górniczo–Hutnicza w Krakowie poprowadzi polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator.

14 marca 2024 r. została ogłoszona nowa mapa akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Akademia Górniczo–Hutnicza w Krakowie oraz Krakowski Park Technologiczny razem poprowadzą polski oddział projektu – Krakow DIANA Accelerator.

– Te dwie siły – Krakowski Park Technologiczny i Akademia Górniczo–Hutnicza będą tworzyły środowisko dla rozwoju technologicznego w zakresie obronności na potrzeby Sojuszu Północnoatlantyckiego i NATO będzie finansowało te działania – mówił Andrzej Duda.

Krakowski Park Technologiczny. Andrzej Duda (fot. KPRP)

Zaznaczył, że ten wielki projekt rozwojowy NATO będzie przyczyniał się także do rozwoju nowoczesnej gospodarki w krajach NATO i przede wszystkim w Polsce.

Prezydent podczas ostatniego spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli dziękował za przyznane Polsce inicjatywy rozwojowe.

Głównymi obszarami działalności Krakow DIANA Accelerator będzie wsparcie realizacji programów akceleracyjnych w obszarze rozwiązań technologicznych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności wszystkich krajów sojuszniczych NATO. Celem sieci DIANA jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz startupów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego.

Prezydent: Ten wielki projekt NATO przyczyni się do rozwoju gospodarczego

„Jesteśmy w tej chwili w pięknym wnętrzu, w holu budynku Krakowskiego Parku Technologicznego – najprężniejszego w Małopolsce i najsprawniej działającego centrum innowacji, inkubacji, akceleracji biznesowych, różnego rodzaju nowoczesnych rozwiązań, ale także inkubacji i akceleracji działań o charakterze technologicznym.

Jak Państwo może pamiętacie, nie tak dawno, w czasie mojego spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO w Brukseli, i później, w czasie wspólnej konferencji prasowej z Panem Sekretarzem Generalnym z okazji 25–lecia obecności Polski w NATO, dziękowałem także za te inicjatywy, które zostały ostatnio – właśnie rozwojowe – przyznane Polsce. To było między innymi Centrum Szkoleniowe w Bydgoszczy, ale patrząc z dzisiejszego punktu widzenia i naszego dzisiejszego spotkania – przede wszystkim to, co dzieje się w tej chwili tu i teraz, czyli w Małopolsce, w Krakowie.

A mianowicie przyznanie Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu i krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej im. Stanisława Staszica – czyli z jednej strony właśnie akceleratorowi biznesu, podmiotowi budującemu środowisko sprzyjające rozwojowi nowoczesnych, innowacyjnych firm – oraz krakowskiemu uniwersytetowi technologicznemu, czyli Akademii Górniczo–Hutniczej, gdzie wiadomo, że kształci się inżynierów, naukowców, młode kadry inżynierskie – możliwości zbudowania akceleratora innowacji obronnych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli w ramach sieci tak zwanej DIANA NATO. Właśnie takich przedsięwzięć o charakterze akceleracyjnym, gdzie inkubuje się, wdraża się, pracuje się nad nowoczesnymi technologiami obronnymi, gdzie pielęgnuje się i buduje się, wzmacnia się, wypuszcza się na rynek także firmy, które tymi nowoczesnymi technologiami się zajmują.

Od teraz – można śmiało powiedzieć – taka działalność będzie realizowana tutaj, w Krakowie, przez te dwie instytucje współdziałające ze sobą. Tak jak powiedziałem – Krakowski Park Technologiczny z jednej strony, z drugiej strony Akademię Górniczo–Hutniczą. Czyli Krakowski Park Technologiczny, który ma już bardzo, bardzo wieloletnie doświadczenie w budowaniu tego środowiska biznesowego, w zarządzaniu środowiskiem biznesowym sprzyjającym właśnie firmom technologicznym, sprzyjającym firmom innowacyjnym. A z drugiej strony – Akademia Górniczo–Hutnicza, czyli tam, gdzie kształci się młodzież, gdzie prowadzi się badania naukowe nad nowoczesnymi technologiami, nad nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Te dwie siły sprzężone tutaj razem będą tworzyły środowisko właśnie dla rozwoju technologicznego w zakresie obronności, na potrzeby Sojuszu Północnoatlantyckiego – i NATO będzie finansowało te działania.

Jeszcze nie wiemy dokładnie, w jaki sposób sprofilowana zostanie przez NATO ta działalność innowacyjna, która tutaj będzie wspierana w Krakowie. Te decyzje będą podejmowane w najbliższym czasie. Ale prawdopodobnie będzie to oznaczało, że kiedy już zostanie wskazany ten obszar rozwoju, który ma być pielęgnowany tutaj w ramach tego akceleratora, wówczas firmy właściwie ze wszystkich krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego będą spływały tutaj – i właśnie w ramach działalności Akademii Górniczo–Hutniczej i Krakowskiego Parku Technologicznego będą wspierane, będzie im umożliwiana działalność, będą prowadzone badania, będą tworzone koncepcje rozwojowe. To jest to, czego możemy się spodziewać tutaj, w Krakowie, w najbliższym czasie, w najbliższych latach.

Krakowski Park Technologiczny. Andrzej Duda (fot. KPRP)

Cieszymy się z tego bardzo, bo jest to szansa dla młodych ludzi. Jest to ogromna szansa także dla młodych kadr inżynierskich z Akademii Górniczo–Hutniczej. Jest to szansa także dla młodych kadr menadżerskich, młodych ludzi, którzy kształcą się tutaj, na krakowskich uczelniach – nie tylko na AGH, ale także na innych. I jest to duża sprawa dla nas, że jeden z powstających w tej chwili właśnie tych nowych centrów akceleracyjnych będzie tu, u nas, dzisiaj.

Stąd moja wizyta, żeby podkreślić: bo uzyskaliśmy tę możliwość tworzenia tego centrum, wspierania technologii obronnych dzięki zabiegom, które były prowadzone – z jednej strony – przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu ostatnich lat w Brukseli, w siedzibie głównej, w Kwaterze Głównej NATO, ale także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Dziękuję za znakomite współdziałanie z władzami Akademii Górniczo–Hutniczej. Dziękuję ogromnie Panu Rektorowi. Dziękuję też Panu Prezesowi za świetną współpracę z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Dziękuję też moim współpracownikom oraz wszystkim urzędnikom i pracownikom Ministerstwa Obrony Narodowej, którzy brali udział w tym procesie naszego starania się o przyznanie nam właśnie tej możliwości tworzenia centrum technologii obronnych NATO, akceleratora technologii obronnych NATO tutaj, w naszym kraju.

Dla mnie wielka radość, że w Krakowie, że z udziałem właśnie Krakowskiego Parku Technologicznego i krakowskiej uczelni Akademii Górniczo–Hutniczej im. Stanisława Staszica ten wielki projekt rozwojowy NATO, który będzie także przyczyniał się do rozwoju gospodarczego, do rozwoju nowoczesnej gospodarki w krajach NATO – zakładam, że jednak mimo wszystko przede wszystkim u nas, w Polsce – będzie tutaj realizowany.

Tak że z całego serca gratuluję i Panu Rektorowi, i Panu Prezesowi, i wszystkim Państwu, ale w szczególności młodzieży – tutaj z Krakowa, z Małopolski – dla której otwiera się w tej chwili nowa szansa i która, wierzę w to głęboko, dzięki temu, że ta inicjatywa dochodzi do skutku, będzie miała tutaj swoje nowe możliwości rozwojowe.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button