RÓŻNOŚCI

Polska prezydencja. Międzynarodowy znaczek z okazji 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej

Grupa Wyszehradzka

15 lutego br. do obiegu trafił znaczek pocztowy emisji „30. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej”.

Jest to wspólne wydawnictwo Poczty Polskiej oraz Poczt Czech, Słowacji i Węgier. Walor trafia w ręce klientów oraz filatelistów w czasie Prezydencji naszego kraju w Grupie Wyszehradzkiej (V4), którą Polska objęła w lipcu 2020 roku.

Znaczki – 30. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej (fot. pras.)

Autorka projektu, Agnieszka Sobczyńska, przedstawiła na znaczku liczbę „30”, bezpośrednio odnoszącą się do rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej oraz układ czterech brył podążających w jednym kierunku, które symbolizują odrębne, niezależne cztery państwa tworzące wspólnotę narodów. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej flagi krajów z Grupy oraz logo Polskiej Prezydencji w V4.

Koperta – 30. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej (fot. pras.)

– Sytuacja geopolityczna w regionie Europy Środkowej nigdy nie była jednowymiarowa. Już w średniowieczu ówcześni monarchowie zorganizowali w Wyszehradzie zjazd, na którym osiągnęli porozumienia co do polityki prowadzonej w regionie. Obecna współpraca w ramach V4 pokazuje, że dzięki efektywnym działaniom politycznym czy gospodarczym głos państw Grupy Wyszehradzkiej jest coraz silniejszy w Europie. Nasza firma z wielką dumą uwiecznia na znaczku pocztowym wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy to utworzono Grupę Wyszehradzką – komentuje Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

– Emisja filatelistyczna, honorująca rocznicę utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, zbiega się w czasie z polskim przewodnictwem w V4. Dla Poczty Polskiej nie bez znaczenia jest fakt, że wspólne wydawnictwo wszystkich krajów Grupy powstało w pracowni polskiej projektantki i zostało zaakceptowane przez pozostałych operatorów pocztowych V4. W tym projekcie wyrażamy nie tylko wspólne cele, dążenia i wysiłki, ale także dobre podsumowanie dotychczasowych osiągnięć we współpracy sąsiedzkiej – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Węgier, Słowacji i Czech, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura i wartości. Ideą utworzenia V4 była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w dalszej perspektywie uczestnictwo w procesie integracji europejskiej.

– Podczas prezydencji Polska zabiega o to, by solidarne działania państw Grupy Wyszehradzkiej były zakończone sukcesem w walce pandemią COVID-19 i jej skutkami, by relacje międzyludzkie wzmacniały społeczeństwa naszych krajów także poprzez realizację wspólnych projektów. Przykład wspólnego znaczka pocztowego jest jedną z wielu możliwości łączenia potencjału naszych narodów i jest znakomitą okazją promocji tego, co łączy i prowadzi do integracji poprzez dialog i wzajemne zrozumienie – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Znaczek – 30. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej (fot. pras.)

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sobczyńska
liczba znaczków: 1
wartość: 8 zł
nakład: 153 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 9 znaczków
data wprowadzenie do obiegu: 15 luty 2021r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button