PIŁKA NOŻNAREPREZENTACJA

Polska. Powstaje ampfutbolowa drużyna kobiet

Piłka nożna

Po kolejnych sukcesach polskich ampfutbolistów pora, aby na boiska wybiegły panie.

Amp Futbol Polska rozpoczyna tworzenie pierwszej w Polsce drużyny kobiecej. Poszukiwane są kandydatki do gry z całej Polski, niezależnie od sprawności, wieku, czy umiejętności piłkarskich – podobnie jak w początkach męskiego ampfutbolu, liczą się tylko chęci. W dalszej perspektywie jest stworzenie kobiecej reprezentacja Polski, a nawet gra w pierwszych mistrzostwach świata.

– To wielka sprawa, już nie mogę się doczekać – mówi Monika Kukla, polska ampfutbolistka, która czeka na kolejne kobiety chcące uprawiać tę dyscyplinę.

– Po niesamowitych mistrzostwach Europy w Krakowie chcemy postawić na upowszechnianie ampfutbolu w Polsce. Stąd nasze działania związane ze zwiększeniem liczbą klubów, juniorów, z tworzeniem kadry U-19, czy właśnie z utworzeniem drużyny kobiecej. Żeński ampfutbol na świecie dopiero zaczyna się rozwijać i chcemy być częścią tego ruchu – zapewnia Mateusz Widłak, prezes Polskiego Związku Amp Futbol, który podkreśla, że w początkach istnienia dyscypliny w Polsce było kilka kobiet trenujących ampfutbol z mężczyznami.

Obecnie w Amp Futbol Ekstraklasie gra jedna kobieta – Monika Kukla, która w ubiegłym roku zadebiutowała w Warcie Poznań.

– Jesteśmy już w kontakcie z kilkoma innymi dziewczynami, które chcą rozpocząć treningi – przyznaje Łukasz Matusik, koordynator kobiecego ampfutbolu, który zaprasza do kontaktu kolejne panie po amputacji, lub z wadą nogi, lub ręki mogące uprawiać tę dyscyplinę. Co ważne, wcale nie trzeba być olimpijczykiem, jak Kukla (uprawia ona również m.in. biathlon i przygotowuje się do igrzysk paraolimpijskich w Pekinie). Jedyne co jest potrzebne, to chęci, bo wiek, poziom wysportowania, pochodzenie czy umiejętności piłkarskie nie mają znaczenia.

– Zanim zaczęłam uprawiać ampfutbol, nie miałam żadnego kontaktu z piłką nożną, a mimo to świetnie się bawię podczas treningów i meczów. Ampfutbol to przede wszystkim radość, uśmiech i wspaniała przygoda. A przy okazji można będzie uczestniczyć w historycznych wydarzeniach – zachęca Kukla.

Ampfutbolistka miała na myśli mistrzostwa świata kobiet, które prawdopodobnie odbędą się w 2023 roku z udziałem pierwszych drużyn na świecie. Byłoby to historyczne wydarzenie, bo pierwsze takie w dziejach żeńskiego ampfutbolu. Na świecie jest dopiero kilka kobiecych zespołów, więc biorąc udział w takim turnieju, można zostać świadkiem historycznych wydarzeń.

Kobiecy ampfutbol od kilku lat na różnych kontynentach rozwija mieszkający na Haiti (fot. org.)

Kobiecy ampfutbol od kilku lat na różnych kontynentach rozwija mieszkający na Haiti, a pochodzący z USA Fred Soreells. Ten wyjątkowy ampfutbolowy działacz gościł w Polsce podczas Mistrzostw Europy w Krakowie, gdzie zachęcił Łukasza Matusika i Polski Związek Amp Futbol do działań. Teraz jest szansa, że tworzone przez niego drużyny spotkają się na jednym boisku z Polkami.

Zapraszamy do zgłaszania się chętnych z całej Polski. Dołączcie!

rekrutacja@ampfutbol.pl

+48 795 966 016

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button