POLITYKAPOLSKA

Polska. „Pigułka dzień po” bez recepty, 800 plus i termin wyborów samorządowych

Rząd wspiera prawa i wolność kobiet

Polski rząd chce, aby Polki mogły same decydować o sobie.

Dlatego tak zwana „pigułka dzień po” będzie dostępna bez recepty. Premier Donald Tusk zapowiedział zmianę ustawy w tym zakresie w KPRM. Szef rządu ogłosił również daty wyborów samorządowych. Odbędą się one 7 i 21 kwietnia 2024 roku. Prezes Rady Ministrów odniósł się również do porannego spotkania z prezydentem RP. Premier podkreślił, że współpraca w obszarze bezpieczeństwa Polski jest kluczowa i niezbędna.

„Pigułka dzień po” bez recepty

Kobiety powinny móc same decydować o sobie. Polski rząd wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Tak zwana „pigułka dzień po” będzie dostępna bez recepty.

– Jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę tej ustawy, dzięki czemu tego typu środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty – powiedział Premier Donald Tusk.

800+ dla wszystkich uprawnionych

Prezes Rady Ministrów uspokoił rodziny, które otrzymały niższe świadczenie w ramach programu „Rodzina 800+”. Wyrównanie będzie wypłacone przez ZUS.

– Chcę zapewnić jeszcze raz, bo jest to dla mnie kwestia absolutnie priorytetowa – każda bez wyjątku polska rodzina otrzyma 800+ w pełnym wymiarze, jeśli oczywiście należy się im to świadczenie – podkreślił szef polskiego rządu.

Termin wyborów samorządowych

Wybory samorządowe odbędą się 7 oraz 21 kwietnia. Rozporządzenie w tej sprawie zostanie przesłane do zaopiniowania przez Państwową Komisję Wyborczą.

– Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Spotkanie premiera z prezydentem

Głównym tematem rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem Polski w kontekście zbliżającej się wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie. Polska będzie angażować się w pomoc Ukrainie. Poruszona została również kwestia równego traktowania wobec prawa wszystkich obywateli. Dla naszego rządu kluczowe jest, aby przestrzegać prawa, Konstytucji i wyroków niezależnych sądów.

– Jestem gotów do współpracy z każdym na rzecz bezpieczeństwa Polek, Polaków i bezpieczeństwa państwa polskiego. To jest dla mnie bezdyskusyjne – podkreślił szef polskiego rządu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button