POLSKAŚWIAT

Polska i Czechy – współpraca wojskowa. Jana Černochová w Warszawie

NATO

18 sierpnia br. z wizytą w Warszawie przebywała delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej Czech.

„Polska i Czechy są sąsiadami, którzy ze sobą współpracują. To szczególnie ważne, jeżeli chodzi o wyzwania przed którymi stoimy, a w zasadzie stoi cała Europa. Te wyzwania dotyczą agresji rosyjskiej na Ukrainę. Te wyzwania dotyczą próby odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina. Zarówno Polska jak i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom. Mamy identyczne doświadczenia historyczne. Po II wojnie światowej oba nasze państwa były zdominowane przez Moskwę. Nie chcemy powrotu do tej sytuacji i w związku z tym wspieramy Ukrainę, ale też wzmacniamy własne siły zbrojne” – zaznaczył wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Janą Černochovą, szefową resortu obrony Czech.

Wicepremier M. Błaszczak podkreślił, że rozmowy dotyczyły także współpracy i budowy interoperacyjności między naszymi siłami zbrojnymi.

„Również na Łotwie nasze siły zbrojne współpracują ze sobą. Stanowimy tam kontyngent eFP. Jesteśmy zaangażowani w NATO, ale także rozmawiamy na temat współpracy na forum Unii Europejskiej dotyczącym na przykład zapatrzenia wojska w dostawy paliw. To jest inicjatywa omawiana wcześniej na forum NATO, ale myślę, że jest do wykorzystania w ramach Unii Europejskiej. Czechy sprawują prezydencję, więc sądzę, że taka inicjatywa ma duże szanse powodzenia. Dodatkowo ta inicjatywa uniezależnia nas od rosyjskiego szantażu. Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców energetycznych jako broń, więc należy taką broń wytrącić mu z ręki” – podkreślił.

Szefowie resortów obrony omówili współdziałanie w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej. Tematem spotkania było również wzmocnienie dwustronnej współpracy wojskowej i przemysłów zbrojeniowych.

„Dziękuję za otwartość i wspólne ćwiczenia naszych żołnierzy. Za współpracę również jeżeli chodzi o przemysł obronny. Mogę powiedzieć, że Polska modernizuje wyposażenie, Czechy również. Mamy przygotowane wspólne przedsięwzięcia. Na przykład niszczyciel czołgów, to będzie konsorcjum, w którym podwozie będzie firmy czeskiej TATRA. To także współpraca naszych państw w ramach Unii Europejskiej” – mówił szef MON.

Odnosząc się do przyszłej współpracy minister Černochova zaznaczyła, że podczas zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty szefów obrony Polski i Czech na Słowacji zostanie podpisane porozumienie dotyczące wspólnego patrolowania słowackiej przestrzeni powietrznej.

„Rozmawialiśmy także o wspólnych ćwiczeniach, ale nie tylko jeżeli chodzi o jednostki specjalne, ale także o jednostki powietrznodesantowe i żandarmerii wojskowej. Jesteśmy także członkami Grupy Wyszehradzkiej, a już w przyszłym tygodniu spotkamy się ze słowackim ministrem obrony i będziemy podpisywali porozumienie dotyczące wspólnego kontrolowania nieba nad Słowacją” – dodała minister J. Černochova.

Podczas rozmów szefowie resortów rozmowy poruszyli także kwestie dotyczące implementacji Kompasu Strategicznego, a także sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją.

Na ręce wicepremiera Błaszczaka, minister obrony Czech złożyła również podziękowania za organizację transportu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button