LEKKOATLETYKAREPREZENTACJA

Polska druga po pierwszym dniu Drużynowych Mistrzostw Europy Silesia 2021. Stadion Śląski szczepi kibiców

European Athletics Team Championships Silesia 2021

Po pierwszym dniu Drużynowych Mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim reprezentacja Polski plasuje się na znakomitym drugim miejscu ze startą zaledwie 0,5 punktu do prowadzącej Wielkiej Brytanii.

W sobotę biało-czerwoni odnieśli pięć indywidualnych zwycięstw. Show podobnie jak podczas ubiegłorocznego Memoriału Kamili Skolimowskiej skradł niemiecki oszczepnik Johannes Vetter, który osiągnął aż 96.29! To trzeci najdalszy rzut w historii konkurencji!

European Athletics Team Championships Silesia 2021 / Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021 (fot. Stadion Ślaski)

Pierwsze zwycięstwo dla Polski odniosła młodziutka Pia Skrzyszowska. W biegu na 100 metrów zdystansowała rywalki osiągając czas 11.25. To nie tylko rekord życiowy Polki, ale także najlepszy wynik w Europie w kategorii U23.

– Jestem szczęśliwa, gdyż nie tylko zdobyłam komplet punktów dla reprezentacji, ale też poprawiłam rekord życiowy. Mam nadzieję, że jutro kiedy pobiegnę na 100 metrów przez płotki również będzie dobrze. Chciałabym także uzyskać najlepszy wynik w karierze – zapewniła Skrzyszowska.

Na bieżni zaimponowała także inna młoda polska zawodniczka. W biegu na 400 metrów wysoką formę potwierdziła Natalia Kaczmarek. Jedno okrążenie Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego pokonała w 51.39.

– Byłam bardzo dobrze przygotowana i czułam się dobrze. Nie było stresu przed biegiem. To mój kolejny dobry start w tym sezonie, ale jeszcze nie wiem czy w niedzielę pobiegnę sztafetę – powiedziała Kaczmarek.

European Athletics Team Championships Silesia 2021 / Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021 (fot. Stadion Ślaski)

Kolejny triumf dla Polski przyniósł bieg na 3000 metrów z przeszkodami. Jak podkreśliła jego zwyciężczyni – Alicja Konieczek – bardzo pomógł jej doping kibiców, którzy mogli wejść na trybuny Stadionu Śląskiego. Celem dla Polki jest teraz wypełnienie minimum na igrzyska w Tokio.

– Plan był taki żeby pierwsze cztery koła pobiec spokojnie. Później wielkim wsparciem byli kibice. Czułam ich doping, widziałam polskie flagi. To wszystko pozwoliło na udany start! Mam nadzieję, że teraz mojej miejsce w rankingu olimpijskim się poprawi, ale z trenerem celujemy w bezpośrednią kwalifikację, czyli uzyskanie minimum – zapewniła Konieczek, która na Stadionie Śląskim osiągnęła 9:35.63.

Jednocześnie męskie triumfy dla biało-czerwonych odnieśli – po dwóch stronach stadionu – Norbert Kobielski oraz Michał Haratyk. Ten pierwszy zwyciężył w skoku wzwyż osiągając 2.24. Drugi nie miał sobie równych w pchnięciu kulą. Zwycięstwo odniósł z wynikiem 21.34 mimo iż – jak przyznał – nie był to jedno dzień.

– Nie czułem się dziś dobrze, ale tutaj jest walka dla teamu. Zdobyłem maksymalną ilość punktów. Trening przynosi efekty, mam nadzieję, że niebawem będę pchał jeszcze dalej – zapewnił Haratyk.

Johannes Vetter (fot. Stadion Ślaski)

Imponujący był konkurs rzutu oszczepem. Oczywiście równych sobie nie miał Johannes Vetter. Niemiec najpierw rzucił ponad 94 metry, a po chwili poprawił się na 96.29! To trzeci najdalszy rzut w historii lekkoatletyki oraz… drugi Stadionu Śląskiego. Polak Marcin Krukowski również spisał się bardzo dobrze – po próbie na 85.12 zajął drugą lokatę.

– Jestem usatysfakcjonowany z dzisiejszego rezultatu. Dobrze przepracowałem okres przygotowawczy i teraz są tego efekty – zaznaczył Krukowski.

Także drugie miejsce zajęła w rzucie młotem Malwina Kopron. W sobotę na Stadionie Śląskim rzuciła 73.18.

– Rzuty nie były idealne technicznie, ale jestem dumna, że mogę reprezentować Polskę na tak ważnej imprezie – przyznała Kopron.

European Athletics Team Championships Silesia 2021 / Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021 (fot. Stadion Ślaski)

Drugie miejsce zajęła także żeńska sztafeta 4 x 100 metrów. Polki, które pobiegły w składzie Marika Popowicz-Drapała, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska, Marlena Gola, uzyskały czas 43.83.

Na trzecich pozycjach swoje starty zakończyła dwójka biało-czerwonych. Z rekordem życiowym 13.96 konkurs trójskoku zakończyła Adrianna Szóstak.

– Nie tylko uzyskałam najlepszy wynik w karierze, ale też pokonałam Patricię Mamonę. Moim kolejnym celem będzie teraz start w mistrzostwach Polski w Poznaniu. Ciągle wierzę, że mogę uzyskać jeszcze lepsze wyniki – zapewniła Szóstak.

European Athletics Team Championships Silesia 2021 / Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021 (fot. Stadion Ślaski)

W biegu na 1500 metrów na tej lokacie na mecie zameldował się – z czasem 3:57.13 – Michał Rozmys. Na tym samym miejscu ostatecznie zakończyła rywalizację w biegu na 800 metrów Angelika Sarna – 2:02.54.

Czwarte lokaty wywalczyli Renata Pliś (bieg na 3000 metrów – 9:16.10), Daria Zabawska (rzut dyskiem – 56.86), Przemysław Słowikowski (10.42 w biegu na 100 metrów) oraz męska sztafeta 4 x 100 metrów (39.16). Piąta w biegu na 400 metrów przez płotki była Joanna Linkiewicz (57.54). Szóste lokaty zajęli w biegu na 400 metrów przez płotki Patryk Dobek (51.12), w skoku w dal Mateusz Różański (7.46) oraz w skoku o tyczce Victoria Kalitta (3.90). Na siódmych miejscach do mety dobiegli Dariusz Kowaluk (47.28 na 400 metrów) oraz Aleksander Wiącek (14:20.37 na 5000 metrów).

Po pierwszym dniu Polska jest druga, ma tylko 0,5 punktu starty do ekipy z Wysp Brytyjskich. Za biało-czerwonymi Niemcy. Jutro dokończenie zawodów. Początek o 13:00.

European Athletics Team Championships Silesia 2021 / Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021 (fot. Stadion Ślaski)

Punktacja po I dniu

1. Wielka Brytania 95
2. Polska 94,5
3. Niemcy 93,5
4. Włochy 87
5. Francja 83,5
6. Hiszpania 81
7. Portugalia 48,5

Stadion Śląski szczepi kibiców (fot. Stadion Ślaski)

Stadion Śląski szczepi kibiców

Stadion Śląski udostępnił punkt, w którym przez weekend będzie można zaszczepić się jednodawkowym Johnson&Johnson. Punkt czynny jest jeszcze dziś, podczas trwającej na obiekcie rywalizacji o tytuł drużynowego mistrza Europy w lekkiej atletyce.

Punkt znajduje się przed bramą nr 4 Stadionu Śląskiego w ogólnodostępnym miejscu. Otwarty jest w godz. 11.30-17.00. Na zainteresowanych czeka ponad 500 sztuk jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson.

Stadion Śląski szczepi kibiców (fot. Stadion Ślaski)

Uruchomiony został dla widzów Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021. Dziś finałowy dzień zmagań. Przypomnijmy, że reprezentacja Polski broni tytułu mistrza wywalczonego dwa lata temu w Bydgoszczy. Po pierwszym dniu zmagań biało-czerwoni zajmują drugie miejsce.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button