POLSKAŚWIAT

Polscy strażacy wrócili z misji we Francji. Pomagali w gaszeniu pożarów lasów

Polska pomoc

146 polskich strażaków, którzy pomagali w gaszeniu pożarów we Francji, wróciło w niedzielę, 21 sierpnia br. do kraju.

Funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej powitał w Zgorzelcu Podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki. W spotkaniu wziął też udział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

Podczas wydarzenia wiceminister podziękował strażakom za ich poświęcenie.

– To dla mnie ogromny honor i zaszczyt, że dzisiaj, tu w Zgorzelcu, w imieniu ministra Mariusza Kamińskiego i całego kierownictwa MSWiA mogę podziękować i pogratulować kolejnej zakończonej sukcesem misji we Francji – powiedział wiceminister Bartosz Grodecki. Jednocześnie podkreślił, że polscy strażacy poprzez misje, które wykonują za granicą, definiują i wyznaczają nowe trendy.

– Pokazujecie, jak istotna jest dobrze zorganizowana i profesjonalnie zarządzana służba ratowniczo-pożarnicza i jak powinna ta służba wyglądać – dodał.
 
Podsekretarz stanu w MSWiA zaznaczył, że misje zagraniczne mają wielowymiarowy charakter.

– Wasze doświadczenie, profesjonalizm i oddanie stanowią dzisiaj punkt odniesienia dla Waszych koleżanek i kolegów z zagranicy – powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
 
Wiceminister podkreślił, że działania polskich strażaków stanowią ogromny wkład w budowanie pozytywnego wizerunku i marki naszego kraju poza granicami.

– Jesteście najlepszymi ambasadorami Polski. Pokazujecie, czym realnie jest solidarność. Pokazujecie ją wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna, czyli w sytuacjach kryzysowych oraz zagrożenia życia i zdrowia – podsumował podsekretarz stanu w MSWiA.

Funkcjonariusze PSP we Francji

Misja polskich strażaków we Francji była odpowiedzią na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE. Zapotrzebowanie na pomoc otrzymano poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).
 
Polska grupa ratownicza wyruszyła do Francji 11 sierpnia br. W jej skład wchodziły dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV). Grupa składała się głównie ze strażaków z województw: zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego.
 
Łącznie w akcji ratowniczej na terytorium Francji wzięło udział 146 strażaków i 49 pojazdów. Każdego dnia w działaniach uczestniczyło w sposób ciągły 120 ratowników i około 30 pojazdów.
 
Głównym zadaniem polskich strażaków było wsparcie działań gaśniczych w okolicach Hostens (około 30 km na południe od Bordeaux). Funkcjonariusze PSP brali udział m.in. w dogaszaniu pożarów torfowisk, wycinaniu spalonych drzew i budowaniu systemów zaopatrzenia wodnego. Realizowali też działania na terenie trudnodostępnym, gdzie nie było możliwe użycie pojazdów.
 
To już kolejna w ostatnim czasie misja zagraniczna polskich strażaków. W lipcu br. nasi strażacy i policjanci pomagali w akcji gaszenia pożaru Parku Narodowego w Czechach. Natomiast misja strażaków we Francji była 37. międzynarodową akcją ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button