Polki z brązowymi medalami ME koszykarek U-17 3×3

Mistrzostwa Europy 3x3

Reprezentacja Polski do lat 17 kobiet trzecim zespołem mistrzostw Europy 3×3.

Biało-czerwone o brąz pokonały Holandię 12:11.

Mecze z udziałem naszej żeńskiej kadry 3×3 do lat 17 to nie są spotkania dla widzów o słabych nerwach. Od początku zmagań kadra dostarczała kibicom nadprogramowej dawki emocji.

Zaczęło się od kwalifikacji, w których Polki w meczu o wyjazd na turniej do Aten zmierzyły się z Turcją. Na 1,6 sekundy przed końcem przegrywały różnicą dwóch punktów.

Wówczas z dystansu trafiła jednak Weronika Kassin, zapewniając dogrywkę. W dodatkowym czasie gry akcją 1+1 popisała się z kolei Oliwia Janicka i nasz zespół mógł cieszyć się z awansu.

W przypadku porażki to rywalki awansowałyby do mistrzostw Europy, ponieważ bilety do Aten uzyskiwały po cztery najlepsze kobiece drużyny turnieju. Polki w grupie zajęły drugie miejsce i o awans do turnieju głównego musiały bić się w dodatkowym meczu.

Reprezentacja Polski do lat 17 kobiet w koszykówce 3×3 (fot. FIBA 3×3)

Nasze panie w stolicy Grecji rywalizowały w grupie C. Oprócz biało-czerwonych znalazły się w niej Hiszpania oraz gospodarz turnieju. Starcie z Hiszpanią nie było dla naszej drużyny udane. Polki przegrały 6:17 i do wywalczenia miejsca w ósemce potrzebowały wygranej z Grecją.

Zwycięstwo z gospodarzem nie przyszło naszej drużynie łatwo i trzymało w napięciu równie mocno.

Przy wyniku 14:14 w samej końcówce najpierw Polki obroniły posiadanie Greczynek, a następnie po krótkiej przerwie uzyskały punkty. Znów kluczową akcję wykonała Weronika Kassin, która najpierw zmusiła koleżanki do wyjścia bliżej obwodu, a następnie wbiła się pod kosz, wykorzystując więcej miejsca w strefie podkoszowej. Gdy Polki obroniły kolejną akcję stało się jasne, że wywalczyły awans do 1/4 mistrzostw Europy.

W ćwierćfinale nasza kadra zmierzyła się ze Słowenią.

Słowenki przekroczyły limit ośmiu przewinień i dlatego reprezentantka Polski miała okazję wykonać dwa rzuty wolne. Oba trafiła pewnie, wyprowadzając biało-czerwone na prowadzenie 12:11. Gdy w kolejnej akcji rywalki popełniły stratę, piłka przy rozpoczęciu gry trafiła do Weroniki Kassin, a ta faulowana zamieniła obie próby na punkty.

Spotkanie półfinałowe z Francją. Przy wyniku 15:17 nasza kadra nie wykorzystała jednak dwóch posiadań, co oznaczało grę o 3. miejsce w turnieju.

W finale pocieszenia oba zespoły długo miały problem z opanowaniem nerwów. Od wyniku 4:4 lepiej prezentowały się Holenderki.

Kolejne minuty na parkiecie to już prawdziwa wojna nerwów. Na minutę przed końcem Polki prowadziły 10:9, by po 30 sekundach przegrywać 10:11. Do remisu po ładnym manewrze pod koszem doprowadziła Oliwia Janicka.

Po tym jak błąd 12 sekund popełniły Pomarańczowe, ostatnie posiadanie na 6 sekund przed końcem miały Polki. Piłka ponownie trafiła do Janickiej, która mimo nacisku rywalek trafiła do kosza. Szalony rzut za dwa punkty Holenderek nie odmienił już losów spotkania. Chwilę później nasze zawodniczki wspólnie ze sztabem trenerskim mogły świętować trzecie miejsca na Starym Kontynencie w kategorii do lat 17.

Mistrzyniami Europy po wygranej 13:12 nad Hiszpanią została Francja.