POLSKA

Polacy za wprowadzeniem obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych

Ważne sprawy

Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych ze względu na posiadanie przez nich broni palnej.

Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.) jak i psychologicznych (88 proc.) – wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Polki i Polacy popierają objęcie myśliwych obowiązkowymi badaniami lekarskimi. Według 88 proc. respondentów powinni oni przechodzić badania psychologiczne, a w opinii 86 proc. – badania lekarskie.

Opinie, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe okresowe badania lekarskie i psychologiczne, przeważają we wszystkich grupach badanych. 88 proc. ankietowanych kobiet i 84 proc. mężczyzn zgodziło się z twierdzeniem, że myśliwi ze względu na dostęp do broni palnej, powinni przechodzić obowiązkowe okresowe badania lekarskie. Dodatkowo, 89 proc. ankietowanych kobiet i 86% mężczyzn opowiedziało się za obowiązkowym przechodzeniem przez myśliwych okresowych badań psychologicznych.

Za wprowadzeniem obowiązkowych badań lekarskich opowiedziało się 86 proc. respondentów zamieszkujących wsie i 90 proc. respondentów zamieszkujących miasta poniżej 25 tys. mieszkańców (w przypadku badań psychologicznych było to kolejno – 89 proc i 91 proc.). W grupie badanych zamieszkujących miasta liczące od 100 tys. do 299 tys. mieszkańców oraz w miastach liczących powyżej 300 tys. mieszkańców, za wprowadzeniem obligatoryjnych badań lekarskich dla myśliwych, opowiedziało się 86 proc. badanych.

Propozycja przepisów już w Sejmie

Obecnie myśliwi przechodzą badania lekarskie i psychologiczne wyłącznie przy uzyskiwaniu pozwolenia na posiadanie broni, a obywatele uzyskujący pozwolenie ze względu na potrzeby ochrony osobistej i osoby zawodowo trudniące się ochroną osób i mienia zobowiązane są do ponawiania takich badań co 5 lat. Zmiany w tym zakresie przewiduje poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji, którego pierwsze czytanie zaplanowane jest w trakcie trwającego 26. posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

– Rozciągnięcie obowiązku poddawania się cyklicznym badaniom także przez myśliwych to dobry pomysł. Popierają go, jak pokazują wyniki przeprowadzonego badania, Polki i Polacy. Takie badania są normalną praktyką w XXI wieku. To standard, który obowiązuje w wielu innych dziedzinach wymagających odpowiedzialności (np. wśród kierowców, żołnierzy czy policjantów), nie ma powodu by myśliwi mieli być spod tego wyłączeni. Obowiązek badań podkreśli odpowiedzialność myśliwych i ich troskę o bezpieczeństwo, co pozytywnie wpłynie na poprawę ich wizerunku – mówi wiceminister Mikołaj Dorożała.

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane metodą mixed mode: telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz internetowych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI). Badanie opinii zostało realizowane przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 18-75 lat.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Nie Polacy, a posłowie Polska 2050. Proszę podać liczbę wypadków napolowaniu spowodowanych przez stan zdrowia myśliwego z lat 2020-2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button