Płoty, wiaty przystankowe, barierki – gdzie nie spojrzeć, tam plakat. Kto jest zobowiązany usunąć materiały wyborcze, a kto może to zrobić? Ile jest na to czasu i kto za to zapłaci? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Komitety wyborcze mają 30 dni po dniu wyborów na usunięcie plakatów wyborczych z wiat przystankowych, tablic i słupów informacyjnych. Przepis ten dotyczy przestrzeni miejskiej, czyli nieruchomości należących do państwa i samorządu.
Gdy termin na usunięcie materiałów wyborczych zacznie mijać, straż miejska zweryfikuje, gdzie jeszcze w przestrzeni miejskiej wiszą plakaty.
– Wezwiemy wówczas poszczególne komitety do usunięcia materiałów wyborczych – mówi Piotr Szereda, naczelnik Wydziału Wykroczeń Straży Miejskiej we Wrocławiu.
30 dni minęło, a plakaty wciąż wiszą. Co wtedy?
Nieusunięcie plakatów w terminie jest wykroczeniem. I z tego tytułu pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą otrzymać mandaty w wysokości 500 zł. Teoretycznie kara ta może być naliczona za każdy pozostawiony plakat, ale straż miejska każdy przypadek ocenia indywidualnie.
Jeśli komitety nie usunęły plakatów, prezydent Wrocławia może zdecydować o zdjęciu materiałów wyborczych na koszt komitetów.
Przestrzeń miejska dzień po wyborach:
Zniszczona elewacja, obklejone słupy
Z założenia plakaty wyborcze powinny być zawieszane tak, aby ich usunięcie nie spowodowało zniszczeń. Koszty związane z czyszczeniem elewacji lub obklejonych wiat przystankowych ponoszą komitety wyborcze.
– Na szczęście przy tych wyborach komitety przeważnie zamiast przyklejać plakaty, zawieszały je na plastikowych zawieszkach – zauważa Piotr Szereda.
Dzięki tej metodzie, łatwiej je usunąć.
Plakat na nieruchomości prywatnej
Nie ma ustawowego terminu na usunięcie plakatów wyborczych z prywatnej posesji. Kwestię tę właściciel musi ustalić bezpośrednio z pełnomocnikiem konkretnego komitetu wyborczego. Co powinien zrobić właściciel, który nie chce już plakatu wyborczego na swoim płocie?
– Można samemu zdjąć plakat, ale nie można go niszczyć – mówi Piotr Szereda.
Oznacza to, że plakat należy poskładać i wyznaczyć pełnomocnikowi komitetu wyborczego czas na jego odebranie.
(UMW)