RÓŻNOŚCI

Po powodzi. Dzieci w Pakistanie wciąż cierpią

Po sierpniowej powodzi w Pakistanie nawet 4 mln dzieci wciąż żyje w otoczeniu stojącej i zanieczyszczonej wody.

Wraz z nadejściem zimy wskaźniki zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych i niedożywienie wśród dzieci rosną.

Ostre infekcje dróg oddechowych wśród dzieci są główną przyczyną ich śmierci na całym świecie, jednak na terenach dotkniętych powodzią, sytuacja jest dramatyczna. W regionach monitorowanych przez UNICEF od lipca do grudnia (w porównaniu do 2021 roku) liczba dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie ostre niedożywienie niemal się podwoiła. Szacuje się, że 1.5 mln dzieci wciąż wymaga ratującej życie pomocy humanitarnej.

„Dzieci żyjące na terenach dotkniętych powodzią zostały doprowadzone do skraju. Deszcze się skończyły, ale kryzys nadal trwa. Prawie 10 mln dziewcząt i chłopców dalej wymaga natychmiastowego, ratującego życie wsparcia, zwłaszcza w momencie, gdy trwa sroga zima, a one nie mają dachu nad głową. Ciężkie ostre niedożywienie, infekcje układu oddechowego i choroby przenoszone drogą wodną, w połączeniu z zimnem narażają miliony młodych ludzi na śmierć” – powiedział Abdullah Fadil, Reprezentant UNICEF w Pakistanie.

Dzieci w Pakistanie wciąż cierpią (fot. UNICEF/Butt)

W Jakobabadzie, na południu kraju, gdzie wiele rodzin ma jedynie ubrania, którymi przykrywają prowizoryczne schronienia, by oddzielić je od stojącej wody, temperatura w nocy spadła do 7 stopni Celsjusza. W górskich i wysoko położonych terenach, które również zostały dotknięte przez powódź, spadł śnieg a temperatury spadły poniżej zera.

UNICEF wraz z partnerami zapewniają zestawy ciepłych ubrań, kurtki, koce i kołdry.

„Chcemy dotrzeć z pomocą do prawie 200 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn. W odpowiedzi na pogarszający się kryzys, ponad 800 tys. dzieci zostało przebadanych ze względu na niedożywienie, z czego u 60 tys. zdiagnozowano ciężkie ostre niedożywienie i wdrożono leczenie z użyciem gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. Do tej pory, UNICEF dotarł do niemal 1.5 mln ludzi z podstawową opieką zdrowotną, a 4.5 mln dzieci w regionach dotkniętych powodzią zostało zaszczepionych przeciwko polio.

Zapewniliśmy również dostęp do bezpiecznej wody pitnej oraz zestawy higieniczne dla miliona osób. W nadchodzących miesiącach będziemy kontynuować zapewnianie pomocy humanitarnej oraz odbudowywać istniejące systemy zdrowotne, wodno-sanitarne oraz placówki edukacyjne dla rodzin, które wracają do zniszczonych domów” – UNICEF.

Dzieci w Pakistanie wciąż cierpią (fot. UNICEF/Butt)

„Gdy rodziny zaczynają wracać do swoich wiosek – nasza pomoc podąża za nimi. Mobilne zespoły zdrowotne, żywieniowe i wodne kontynuują zapewnianie ratującej życie pomocy. Pomagamy odbudować istniejące placówki edukacyjne, medyczne i wodno-sanitarne, wspierając starania rządu. Wiemy, że kryzys klimatyczny walnie przyczynił się do katastrofalnej sytuacji w Pakistanie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pozwolić dziewczętom i chłopcom w tym kraju na regenerację po powodzi oraz chronić ich przed kolejnymi kryzysami w przyszłości” – apeluje Abdullah Fadil, Reprezentant UNICEF w Pakistanie.

Aby zapewnić natychmiastowe, ratujące życie wsparcie, UNICEF wzywa społeczność międzynarodową do pilnego zapewnienia dodatkowej pomocy humanitarnej oraz odpowiedniego finansowania. Wzywamy państwa do priorytetowego potraktowania zarówno pilnych jak i długofalowych potrzeb. Kluczowe jest budowanie i wzmacnianie odpornej na zmiany klimatu infrastruktury i usług oraz docieranie do dzieci i rodzin w potrzebie dzięki opiece zdrowotnej oraz poprzez usługi żywieniowe, edukacyjne, higieniczne i sanitarne.

Dzieci w Pakistanie wciąż cierpią (fot. UNICEF/Butt)

UNICEF Pakistan posiada stałe biura terenowe we wszystkich czterech prowincjach i utworzył cztery centra, aby przybliżyć działania i programy UNICEF ludziom z najbardziej dotkniętych obszarów. Współpracujemy z rządem Pakistanu, agencjami ONZ i organizacjami pozarządowymi, aby odpowiedzieć na potrzeby najbardziej narażonych społeczności w 55 dystryktach dotkniętych klęskami żywiołowymi, zarówno dla ludności przesiedlonej, jak i tych, którzy powracają do swoich zniszczonych wiosek.

Obecnie apel UNICEF o 173.5 mln dolarów, które mają być przeznaczone na ratujące życie wsparcie dla kobiet i dzieci dotkniętych przez powódź został sfinansowany w zaledwie 37%.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button