LOTNICZE NEWSY

PLL LOT. Związki zawodowe vs zmiana systemu wynagradzania. Personel pokładowy wróci do pracy

Linia lotnicza

Większość działających w Polskich Liniach Lotniczych LOT związków zawodowych parafowało porozumienie dotyczące nowego Regulaminu Wynagradzania w Spółce.

Dzięki temu członkowie personelu pokładowego mogą już dziś wrócić do pracy na pełen etat. Porozumienie zakłada również korzystniejsze warunki pracy dla pilotów oraz pracowników naziemnych.

Na mocy podpisanego wczoraj Regulaminu Wynagradzania, pracownicy personelu pokładowego wrócą na pełny etat przy pensum wynoszącym 30 godzin. Wskazane 30 godzin stanowi podstawę do wypłaty stewardesom i stewardom wynagrodzenia, nawet w sytuacji, gdy nie będą wykonywać żadnych czynności lotniczych.

Oznacza to przede wszystkim możliwość powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin, co nie było możliwe według warunków obowiązujących od października 2020 r. Od momentu powrotu do pełnego wymiaru naliczać się będą również lata pracy w warunkach szczególnych, co umożliwi m.in. przejście na wcześniejszą emeryturę.

Dla pilotów liczba gwarantowanych godzin pensum została podwyższona z 20 do 27,5h.

Zarząd Spółki sformułował propozycję dla pracowników w taki sposób, aby wynagrodzenie personelu lotniczego (pokładowego i kokpitowego) wzrastało adekwatnie do liczby wylatanych godzin. Dzięki temu wynagrodzenia personelu pokładowego wzrosną do poziomu sprzed pandemii już w przypadku wylatania co najmniej 45 godzin w miesiącu.

Termin obowiązywania regulaminu to 31 marca 2024 r. Po tej dacie w PLL LOT automatycznie wrócą zasady wynagradzania sprzed pandemii COVID-19.

Stawki wynagrodzenia personelu pokładowego to od 3100 do 3666 zł brutto. Te najniższe są już z dodatkiem wyrównawczym, bo zaproponowane dla tych pracowników stawki są poniżej minimum socjalnego.

„Latacie LOT-em? To wiedzcie, że ten Dumny Narodowy Przewoźnik będzie płacił Szefowej Pokładu 4 000 zł brutto/miesiąc (30 listopada) ciężkiej pracy w nocy, Święta bez rodziny, jet lag, zmiany czasu. Wstaliśmy z kolan, nie ma co! Panie Premierze Morawiecki popiera Pan zatrudnienie śmieciowe? Wstyd.

Chcielibyśmy dzisiaj coś błyskotliwego, że Mikołajki, prezenty, niespodzianki.. LOT nie uznaje takich okazji. Dzisiaj nam obniżył pensje. Szefowa 3660 zł brutto/mies. Niżsi stażem jeszcze gorzej. Będziemy pamiętać przy wyborach, rodziny i znajomi. Karma też nie zapomni” – czytamy na Twitterze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button