WARSZAWA

Plebiscyt „Warszawianka Roku i Stulecia” – nominacje [ZDJĘCIA]

Plebiscyt „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia”

Poznaliśmy nazwiska kobiet nominowanych w plebiscycie „Warszawianka Roku”, w ramach którego zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Stulecia”.

O wyborze laureatek zdecydują mieszkańcy, którzy mogą wziąć udział w głosowaniu. Na oddanie głosu jest czas do 17 października br.

– Pierwszy raz mieszkańcy wybiorą tę najwspanialszą kobietę, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa już na trwałe wpisze się w życie naszego miasta i każdego roku będzie angażować kolejne pokolenia mieszkańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. 

Kandydatki do tytułu

  • Warszawianka Roku

Sylwia Chutnik, Agata Diduszko-Zyglewska, Leyla Elsanova, Martyna Goździuk, Krystyna Janda, Dorota Łoboda, Anna Ojer, Maja Ostaszewska, Natalia Szcześniak, Wanda Traczyk-Stawska

  • Warszawianka Stulecia 

Justyna Budzyńska-Tylicka, Wanda Gertz, Stefania Grodzieńska, Zofia Kuratowska, Agnieszka Osiecka, Irena Sendlerowa, Halina Skibniewska, Maria Skłodowska-Curie, Danuta Szaflarska, Wanda Traczyk-Stawska

Stolica wybiera Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia. Plebiscyt ma na celu wyłonienie laureatki tytułu „Warszawianka roku”, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju Warszawy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. Plebiscyt związany jest z promocją setnej rocznicy wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce, dlatego w 2018 r. zostanie również wyłoniona „Warszawianka stulecia”.

Kryteriami wyboru laureatek plebiscytu były: działalność na rzecz Warszawy i jej promocja, upowszechnianie otwartości, tolerancji, równouprawnienia, wartości demokratycznych. Były brane pod uwagę wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie na skalę ponadwarszawską, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego lub społeczności lokalnej w Warszawie. Plebiscyt jest realizowany przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich oraz znanych osobistości ze świata kultury, mediów i organizacji pozarządowych.

Obejmując patronat honorowy RPO nad tym szczytnym przedsięwzięciem chciałem przede wszystkim podkreślić rolę praw kobiet. Wyrazić wdzięczność za ich ogromny wkład w budowanie naszej państwowości, w rozwój stolicy, w umacnianie praw i wolności obywatelskich. A jednocześnie chciałem zachęcić je do dalszej walki i starań, bo wciąż mamy wiele do nadrobienia. Mimo upływu stu lat od czasu uzyskania praw wyborczych w naszym kraju, kobiety w wielu obszarach spotykają się ze zjawiskami dyskryminacji, przemocy, nierównego traktowania – mówi dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

W ramach plebiscytu wpłynęło kilkaset zgłoszeń do tytułu Warszawianki Roku. –  W 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości musimy przywrócić pamięci o ważnych warszawiankach, ich odwadze, dziele, życiu i pasji tworzenia nowego, lepszego świata! Kobiety nie odnalazły swojej historii w historii i właśnie między innymi dlatego mamy ten konkurs z okazji Stulecia Praw Kobiet! Mam ogromną nadzieję, że konkurs przypominając ważne dla stolicy i często całej Polski kobiece bohaterki, wzbogaci wiedzę o nich i o mieście, w którym mieszkamy oraz pomoże zrozumieć czym jest niekończąca się walka o równouprawnienie – Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Plebiscyt Warszawianka Roku, Warszawianka Stulecia – zagłosować może każdy!

Spośród 107 kobiet kapituła wskazała dziesięć nominowanych. Z tego grona w głosowaniu, które rozpoczęło się w piątek, 14 września i potrwa do 17 października br., zostanie wybrana laureatka plebiscytu. Również w piątek, 14 września ruszyło głosowanie na Warszawiankę Stulecia. W tym przypadku nominowane kobiety wskazali członkowie kapituły plebiscytu. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, 25 października br. w teatrze Studio.

W jaki sposób i kto może wziąć udział w głosowaniu?

Głosować może każdy, kto ukończył 16 rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail (podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu). Głosując wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Stulecia).

Głosowanie trwa do 17 października, w przypadku głosowania internetowego: do godz. 23.59, w przypadku  papierowego: do godziny 16.00.

Głosować można:

Wypełnione formularze papierowe można wysłać elektronicznie na adres email: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul.Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem Warszawianka Roku lub dostarczyć na stoiska Warszawianki Roku, które będą obecne na wydarzeniach miejskich.

Wybierz swoją kandydatkę i zagłosuj

WYBRANE WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE PLEBISCYTOWI

    • 2 i 9 października o godz. 18.30 zapraszamy do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) na spotkania, podczas których przybliżymy sylwetki kobiet nominowanych do tytułu Warszawianki Stulecia i zastanowimy się, w jaki sposób ich dokonania mogą być dzisiaj dla nas inspiracją, a one same – wzorem do naśladowania. W wydarzeniu udział wezmą m.in. członkowie rodziny, przyjaciele, badaczki i aktywistki społeczne. Obydwa spotkania poprowadzi dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Wstęp wolny. Organizatorzy: m.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią i fundacja Warszawa jest kobietą.
    • 3 października o godz. 18.00 zapraszamy do baru Studio (pl. Defilad 1), w którym z kandydatkami do tytułu Warszawianki Roku spotka się Agata Passent, członkini kapituły konkursu.
    • Szafiarka Stulecia –  rodzinne warsztaty plastyczne (dzieci: 6-11 lat) w ramach plebiscytu na Warszawiankę Stulecia. 14 października, w godz. 12.30-16.00 (Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zapraszamy do udziału w rodzinnych warsztatach plastycznych, w czasie których uczestnicy przeniosą się w czasie i zajrzą do szaf oraz garderób Warszawianek Stulecia. Dowiedzą się, jak ubierały się kiedyś mamy, babcie i prababcie. Co było na czasie, a co passé, jaki był ówczesny krzyk mody? W trakcie warsztatów stroje będą dobierane dla papierowej modelki – najwłaściwsze dla danej dekady. Wstęp wolny
    • Z okazji uruchomienia głosowania, w wejściu do stacji metra Centrum został odsłonięty specjalny mural autorstwa Aleksandry Jasionowskiej. Rysunek nawiązuje do łuski warszawskiej syrenki: jedna wyróżniona łuska oznacza tę szczególną kobietę, którą wybiorą warszawiacy w głosowaniu. Motyw oka symbolizuje poszukiwanie Warszawianki Roku i Warszawianki stulecia oraz zwrócenie szczególnej uwagi na osiągnięcia kobiet w mieście na przestrzeni ostatnich stu lat.

(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button