POLITYKAPOLSKA

PiS odbiera 80 mln zł na dziecięcą psychiatrię. Potem przyparty do muru… przekazuje 220 mln zł

O co chodzi?!

220 mln zł rząd przeznaczy na dodatkowe środki na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Zniesie też limity w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

O co chodzi?!

Dziwne jest to, że dopiero co PiS odebrał 80 mln zł na dziecięcą psychiatrię!

Wczoraj posłowie PiS odrzucili na komisji finansów poprawkę Senatu (47 senatorów z PiS głosowało przeciw), przeznaczającą 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą.

Zapewne przez opinię publiczną obecna władza przyparta do muru nie miała wyjścia i musiała z tej sytuacji „wyjść z twarzą”.

Z dzisiejszej konferencji prasowej

Rząd dla systemu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej chce poprawić infrastrukturę poprzez unowocześnienie placówek – przeznaczy na to ok. 120 mln zł. To ok. 3 mln zł na jeden oddział.

Powstanie bezpłatna całodobowa infolinia oraz będzie możliwość komunikowania się przez czat i e-mail.

Zwiększy się dostępność świadczeń i wszelkiego rodzaju szkolenia. Cały system zostanie zbudowany po to, żeby walczyć z problemami dzieci i młodzieży u źródeł problemu – w środowisku społecznym, lokalnym.

Po czwarte – uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych. Dzisiaj w trakcie epidemii jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Wiele się mówi o wyzwaniach cywilizacyjnych, ale ich przełamanie to nie tylko walka z pandemią i walka o gospodarkę. To też walka o zdrowie psychiczne, dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej i inwestowanie środków w ten system.

Pamiętamy czasy, kiedy niewiele mówiło się o psychiatrii dziecięcej i o psychoterapeutach. Dzisiaj ta świadomość jest większa. Pracujemy nad tym, żeby jak najlepiej walczyć z tymi chorobami i żeby jak najlepiej rozwijać system psychiatrii dziecięcej.

Dzisiaj też wiemy doskonale, że dzieci są narażone na różnego rodzaju ryzyka i ataki, na hejt. Wiemy, że poprzez to dochodzi do różnego rodzaju działań autodestrukcyjnych, do wielu problemów psychiatrycznych w tym obszarze.

Często dzieci poddawane są nadmiernej presji i rywalizacji. To wszystko tworzy środowisko, w którym do dzieci i młodzieży musimy wyciągnąć przyjazną dłoń.

Słusznie minister zdrowia Niedzielski zauważył, że powrót klas 1-3 do szkół, poza wieloma celami edukacyjnymi, ma też pozytywne odzwierciedlenie w dziecięcej psychice, bo dziecko potrzebuje rówieśników i interakcji z koleżankami i kolegami.

Co zrobiliśmy do tej pory w kwestii systemu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej? Od kilku lat inwestujemy w tę dziedzinę medycyny i rozwijamy ją.

W sierpniu 2019 r. wdrożyliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku nakłady na to wzrosły z 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł.

W kwietniu 2020 rozpoczęło działalność 138 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. W planach finansowania oddziałów wojewódzkich NFZ są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z 1 poziomu sieci psychiatrii dziecięcej.

W 2020 r. zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczenia dzieciom i młodzieży z 265 do 562.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button