POLSKAŚWIAT

PiS kupuje szczepionki AstraZeneca o skuteczności 60 proc. Teraz tłumaczy się…

Po co rząd dokonuje zakupu szczepionek o małej skuteczności?

Szczepionka firmy AstraZeneca chroni tylko 59,5 proc. osób zaszczepionych przed zachorowaniem.

W Polsce wykonano 1 342 435 szczepień (dane aktualne na 03.02.2021 r. – godz. 10:30).

Szwajcaria – jako jedyny europejski kraj – nie dopuściła do użytku szczepionki firmy AstraZeneca! Tamtejszy rząd stwierdził, że „obecnie jest za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19. Zatem ten preparat nie jest bezpieczny”.

„W przypadku szczepionki firmy AstraZeneca dostępne i ocenione dotychczas dane nie są jeszcze wystarczające do zatwierdzenia” – informuje tamtejsza Agencja Produktów Terapeutycznych.

„Szczepionka AstraZeneca chroni 60% osób przed zachorowaniem na COVID-19 i 100% osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19.
Pełną ocenę skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca przeprowadzono dla pacjentów w wieku 18-55 lat. Czekamy na wyniki badań dotyczących osób do 101. roku życia. Każda szczepionka, która jest w Narodowym Programie Szczepień, która jest zakupiona w unijnym przetargu jest bezpieczna, skuteczna i dobrej jakości. Będę się cieszyć szczepionką taką, jaką dostanę w trakcie szczepienia. Nie ma zasadniczych różnic pomiędzy szczepionkami. Ocena skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca trwa” – powiedział Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

„Fakty na temat szczepionki AstraZeneca:

1. 100% szczepionych jest chronionych przed ciężkimi objawami COVID-19 i hospitalizacją;
2. 100% szczepionych wytwarza przeciwciała;
3. 60% szczepionych jest chronionych przed zachorowaniem (oznacza, że względem grupy, która otrzymała placebo było 60% mniej przypadków zachorowań).

AstraZeneca mówi, że preparat jest możliwy do stosowania dla wszystkich powyżej 18 roku życia. Zastrzeżenie jest tylko takie, że powyżej 55 roku nie było zbadanych wiele osób. Mamy do czynienia w pełni przebadaną szczepionką. Jej skuteczność wynosi 60-70 proc., jak w przypadku szczepionki na zwykłą grypę (ok. 50% – red.). Przede wszystkim chroni prawie w 100 proc. przed ciężkim przechodzeniem choroby” – stwierdził Adam Niedzielski, szef MZ.

Nawet nauczyciele nie chcą przyjmować tej szczepionki.

„Żądamy skutecznej szczepionki a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!! Którą szczepionką szczepił się rząd?” – Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

To co dzisiaj usłyszeliśmy są to fake newsy!

Po pierwsze nie ma czegoś jak pewność na 100%!

„Nie ma zasadniczych różnic pomiędzy szczepionkami”. Czyżby?

AstraZeneca ma skuteczność porównywalną ze szczepionką przeciw grypie. Zatem jak ma chronić zaszczepione osoby w 100%?

Ocena skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca trwa. Tymi słowami sam Grzegorz Cessak stwierdził, że do końca nie wiadomo o jej ostatecznej skuteczności.

Jeśli mowa o skuteczności:

Wśród 750 tys. Izraelczyków powyżej 60. roku życia zaszczepionych dwiema dawkami preparatu BioNTech/Pfizer ponad pół tysiąca zaraziło się koronawirusem (0,07 proc.). Po zakażeniu zachorowało 38 osób. Ci pacjenci do szpitala trafili w stanie średnim, ciężkim albo krytycznym. Przykład ten pokazuje, że preparat Pfizera o skuteczności 95 proc. w 100% szczepionych nie ochronił ich przed ciężkimi objawami COVID-19 i hospitalizacją!

Polska. Zakupy i dostępność szczepionek (fot. KPRM)

Sprawdź, ile dawek szczepionki trafi do Polski

Zamówiono blisko 100 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Preparatu wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.

Polska kontraktuje zakup szczepionek w ramach unijnego, wspólnego mechanizmu zakupów. Jesteśmy stroną porozumienia z Komisją Europejską. To znaczy, że KE negocjuje warunki zakupu w imieniu wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wielkość zamówień jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Harmonogram dostaw jest taki sam dla wszystkich krajów (adekwatny do wielkości). Polacy stanowią około 8,5 proc. wszystkich mieszkańców UE.

W pierwszej puli zamówienia zakontraktowano 62 mln dawek szczepionek od pięciu producentów (Astra Zeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Moderna oraz Pfizer/ BioNTech). Tę liczbę wskazano w Narodowym Programie Szczepień (NPS). Rząd zawiera jednak kolejne umowy, na nowe dostawy. Dlatego pierwotnie przyjęta w NPS liczba już się zmieniła. Aktualnie są zawarte umowy na zakup prawie 100 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button