POLITYKA

PiS: 100 kłamstw Koalicji 13 Grudnia. Brak realizacji ich konkretów

100 dni rządów

Członkowie PiS z okazji 100 dni rządów obecnej władzy powiedzieli na temat 100 konkretów, których nie spełniono.

– Demokracja jest systemem opartym na zaufaniu, na dotrzymywaniu słowa. Aspiranci do władzy przedstawiają swoje programy, swoje obietnice i następnie, jeżeli uzyskują poparcie społeczne i wykonują te obietnice, a nawet rozszerzają ten program, to można powiedzieć, że rzeczywiście mechanizm demokratyczny działa w sposób prawidłowy. No ale jeżeli tego nie czynią, jeżeli zapowiadają coś, o czym z góry wiedzą, że to jest nie do zrealizowania, to wtedy mamy do czynienia z operacją manipulacyjną. To jest po prostu próba wprowadzania społeczeństwa w błąd dla uzyskania celów, o których społeczeństwo, obywatele nie są informowani. No bo jedynym celem tego rodzaju akcji jest uzyskanie głosów. Oczywiście to w demokracji jest ważne, ale jeżeli to jest uzyskiwane poprzez kłamstwo, to wtedy nie mamy już do czynienia z demokracją. Za tym kryje się manipulacja. Już w 2013 roku przedstawiałem Wysokiej Izbie wniosek o wotum nieufności dla Premiera Tuska i dla jego rządu. Kolejne wielkie ich kłamstwo to jest kłamstwo z kampanii wyborczej. Wiedzieli, że nie mogą zrealizować swoich obietnic, i o tym właśnie będzie to dzisiejsze, można powiedzieć, opowiadanie, które tutaj zostanie Państwu przedstawione. Opowiadanie o czymś, co nie powinno w demokracji się zdarzyć, a co doprowadziło do zmiany władzy i do realizacji programu, który już z demokracją i praworządnością nie ma absolutnie nic wspólnego. Bo to jest łamanie prawa, łamanie konstytucji, to są represje, to są prowokacje, jak ostatnio pod Sejmem. Dlatego trzeba o tym mówić, trzeba o tym informować społeczeństwo. Został bardzo ograniczony pluralizm medialny poprzez bezprawne, siłowe przejęcie telewizji publicznej. Polskę trzeba bardzo mocno przebudować, żeby w Polsce była silna, stojąca na obydwu nogach demokracja. To dzisiejsze przedsięwzięcie ma temu służyć. Mam nadzieję, że będzie skuteczne – powiedział prezes PiS J. Kaczyński.

– Sytuacja w 2015 roku była taka, że w wielu miejscowościach, na naszych spotkaniach ludzie mówili, że nie mają kompletnie żadnej nadziei, szansy na to, żeby po prostu godnie, normalnie żyć w tych swoich miejscach, gdzie związani są od wielu, wielu pokoleń. Nie było pracy, nie było możliwości dojazdu do większego miasta, aby móc tam pracować. Szpitale powiatowe bankrutowały, ludzie pracowali na umowach śmieciowych albo w ogóle nie mieli żadnych umów, stawka godzinowa niejednokrotnie wynosiła kilka złotych. Rodzice nie mieli szans na to, żeby wysłać swoje dzieci na wakacje, nie mówiąc już o tym, żeby móc im zagwarantować kształcenie na wysokim poziomie. Emeryci martwili się o to, czy opłacą recepty i będzie stać ich na to, żeby opłacić rachunki. A jednocześnie rządzący cały czas mówili, że nie ma pieniędzy, nie będzie pieniędzy, nic się nie da zrobić. Wtedy, w 2015 roku, kiedy wygraliśmy wybory, my widzieliśmy, że po pierwsze, da się to zrobić i my damy radę, a po drugie te pieniądze są i wystarczy nie kraść. I tak to się stało, został przygotowany program uszczelnienia VAT-u. Te pieniądze, które wypływały z budżetu państwa strumieniami na różne strony, zaczęły pracować na realizację programów społecznych, na realizację programów rozwojowych, inwestycyjnych – powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło.

– 100 dni każdego rządu to swojego rodzaju egzamin. Sprawdźmy w związku z tym, jak ten egzamin zdali rządzący. I z tych stu konkretów, które obiecywali ile zostało zrealizowanych rzeczywiście. Jest zrealizowanych 10, 11 i to chyba niezupełnie, ponieważ na przykład mieli zamrozić ceny gazu w 2024 roku na poziomie 2023 roku, zrobili to tylko do połowy roku. Albo obiecali, że doprowadzą do zmian programowych w edukacji, ale w tym samym punkcie jest również obietnica dodatkowej pomocy dla dzieci, dla młodzieży w szkołach, aby dzieci nie musiały mieć korepetycji. Gdzie są te dodatkowe zajęcia obiecane? Bo ja nie widzę nawet w ogóle programu czy jakiejś propozycji programowej, która by miała to wypełniać – dodał wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki.

PiS: „Brak realizacji 100 konkretów Koalicji 13 grudnia”

– Rozpoczyna się tydzień, który wstrząśnie wrocławskim Jagodnem, warszawskim miasteczkiem Wilanów i innymi miejscowościami, w których mieszkańcy oddali swoje głosy na Platformę Obywatelską i jej koalicjantów z #Koalicja13grudnia. Miało być 100 konkretów na 100 dni rządu, w tym tygodniu właśnie minie 100 dni rządów i okazuje się, że tych konkretów nie ma. Prawo i Sprawiedliwość przedstawi dokładnie to, do czego się #Koalicja13grudnia zobowiązywała, a czego nie wykonała. Prawo i Sprawiedliwość jest wiarygodne, my zobowiązania wypełniamy. Dlatego uszczelniliśmy VAT, wprowadziliśmy 500+, potem 800+, dlatego wzmocniliśmy polskie wojsko, zadbaliśmy o seniorów poprzez 13 i 14 emeryturę. Co zrobiła #Koalicja13grudnia? W zasadzie nic. Projekty, które uważamy, że są sensowne, postanowiliśmy przedstawić jeszcze w tym tygodniu jako gotowe projekty ustaw. A więc będzie to projekt o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych, projekt o dobrowolnym ZUS-ie, projekt o ryczałtowej składce zdrowotnej, projekt dotyczący podwyższenia Funduszu Alimentacyjnego, projekt dotyczący tzw. babciowego, projekt dotyczący kasowego VAT-u i projekt dotyczący odbetonowania miast. A więc 7 projektów zostanie złożonych w tym tygodniu do Sejmu. Są jeszcze obietnice Trzeciej Drogi. Co można kupić za 1 zł? Pewnie niewiele, ale Trzecia Droga obiecała akademiki za złotówkę. Więc pytamy, gdzie są akademiki za złotówkę? Gdzie jest także pewien proces, który miał polegać na tym, że 50% zamówień zbrojeniowych miało być kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego. To są pytania, które zadajemy publicznie, ale też postaramy się sprawdzić, na jakim etapie są działania w poszczególnych ministerstwach związane właśnie z realizacją stu konkretów i wnioski z tych działań oczywiście również przedstawimy. Trzeba pamiętać, że #Koalicja13grudnia zlikwidowała wakacje kredytowe, trzeba pamiętać o tym, że od 1 kwietnia wejdzie 5% VAT na żywność, co spowoduje niewątpliwie wzrost cen już w trakcie Świąt Wielkanocnych i co spowoduje wzrost inflacji, a też trzeba pamiętać o tym, że to rządy Prawa i Sprawiedliwości zapewniły zdławienie inflacji, zapewniły także rozwój gospodarczy naszego kraju mimo wyzwań, przed którymi stanęliśmy w postaci epidemii, ale także w postaci wojny, która toczy się przy naszej granicy. Od 1 lipca przestaną funkcjonować tarcze energetyczne i wybuchną ceny energii, bo wszystko na to wskazuje, że ekipa Tuska nie przedłuży tarcz energetycznych na drugie półrocze tego roku. A więc można powiedzieć w ten sposób, że oto w tym tygodniu te biało-czerwone serce, które sobie tak ochoczo wpinali sobie w klapy, pękło. Ten tydzień będzie tygodniem, w którym Prawo i Sprawiedliwość pokaże prawdę o złych rządach #Koalicja13grudnia – powiedział przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak

– Jesteśmy przyzwyczajeni do tego jako Prawo i Sprawiedliwość, że o Polaków trzeba się troszczyć. Polityka społeczna Prawa i Sprawiedliwości jest w naszym DNA. To co Prawo i Sprawiedliwość zrobiło w ciągu pierwszych 100 dni rządów, tego nie idzie porównać z tym, co obiecano, co obiecał Donald Tusk. Tak naprawdę te 8 ostatnich lat do 2023 roku to jest tworzenie dobrego czasu dla Polski, dla polskich rodzin i dla rozwoju gospodarczego. Przyzwyczailiśmy Polaków do tego, że jesteśmy wiarygodni, że nie zostawiamy ich w trudnych sytuacjach samych sobie. PiS wprowadził świadczenia 500+, ale przecież i 800+, świadczenie matczyne, program Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, bo wiemy, że troska o rodziny jest bardzo ważna. Seniorzy również nie zostali sami sobie, bo otrzymali i godną waloryzację, trzynastą, czternastą emeryturę, ale także zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie, kwotę wolną od podatku, gdzie seniorzy, którzy mają swoje świadczenia do 2500 złotych, nie mają odprowadzanego podatku, ale dbaliśmy też o aktywność osób starszych, tworzenie domów, klubów seniora, programy Aktywni Plus, historycznie najniższe bezrobocie. Kiedy nastał COVID, pamiętamy jak z mównicy sejmowej opozycja, a dzisiaj #koalicja13grudnia krzyczała ile to osób bezrobotnych przybyło. No i nie przybyło. Była taka silna interwencja państwa, aby ochronić rynek pracy, aby dać siłę do rozwoju też gospodarczego. Bezrobocie było najniższe, ruszyły inwestycje strategiczne, które pomagały samorządom realizować, spełniać marzenia o tym, żeby piękniały nasze małe, lokalne ojczyzny. My przede wszystkim chcemy pomagać Polakom, chcemy przede wszystkim wdrażać konkretne rozwiązania. Ustawa o rencie socjalnej. To było też sprawdzian dla koalicji. Niby Pani Poseł Hartwig wychodzi na mównicę, wychodzi Donald Tusk i mówi, że będzie szybko procedowana ta ustawa, bo Polakom się należy, bo osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom się to należy. I cóż się dzieje? Zwołaliśmy komisję w trybie artykułu 152 i projekt najprawdopodobniej będzie zamrożony jeszcze na długo. A więc słowa, słowa, słowa. A więc my wyjdziemy z konkretnymi propozycjami. Pomożemy Koalicji 13 grudnia, skoro dzisiaj muszą się zajmować innymi tematami, a nie merytorycznymi w ciągu tych 100 dni, zaproponujemy ustawę o świadczeniu babciowym, ale także fundusz alimentacyjny. Pomożemy i przygotujemy, a sprawdzam będzie w Sejmie, czy będziemy w ogóle to procedować, czy projekty trafią do tej uśmiechniętej zamrażarki. Zobaczymy jak będzie – dodała poseł PiS Marlena Maląg.

– Obszar zdrowia to bardzo wrażliwy obszar. Obszar, który dotyczy każdej Polki, każdego Polaka. Obszar, który wymaga stałej aktualizacji. Medycyna bardzo się rozwija i cały czas są zadania, które stoją przed nami, przed wszystkimi rządami. #Koalicja13grudnia w swoich stu konkretach zaproponowała kilka czy nawet kilkanaście rozwiązań, które wprowadzą w ciągu stu pierwszych dni w obszarze zdrowia. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy to w pierwszych stu dniach wprowadziliśmy m. in. bezpłatne leki dla seniorów, zwiększyliśmy liczbę miejsc dla studentów, którzy chcieli się szkolić na kierunkach lekarskich. Czas rządów Prawa i Sprawiedliwości to ogromny skok, ogromny krok w cyfryzację w ochronie zdrowia. Dzisiaj możemy się szczycić czymś, na co patrzą z wielkim zdumieniem kraje zachodnie, a tak naprawdę kraje na całym świecie – to cyfryzacja w ochronie zdrowia, e-skierowanie, e-zwolnienie. Zostawiliśmy również w Ministerstwie Zdrowia kolejne projekty, które już można wprowadzać. Będziemy przyglądać się, co przez te 100 dni udało się wprowadzić obecnemu rządowi, który bardzo bujnie opowiadał o tym, co zrobi zaraz po tym, gdy obejmie władzę – powiedziała poseł PiS Katarzyna Sójka.

– 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości spowodowało, że Polacy nabyli przekonania, że partie polityczne, jeżeli deklarują coś w kampanii wyborczej, to później to konsekwentnie realizują. Natomiast obecni rządzący zawsze do swoich deklaracji wyborczych podchodzili bardzo niezobowiązująco. Zamiast ulgi w podatkach mamy podwyżkę podatków – to już tradycja Platformy i jej koalicjantów. Prawo i Sprawiedliwość to konsekwentna realizacja zobowiązań wyborczych. Wyborcy dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości przyzwyczaili się, że nie rzuca się słów na wiatr. Realizacji tych 100 konkretów ekipy Tuska nie widać – zaznaczył poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button