Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Joe Bidenem oraz przywódcami państw G7 i UE.
Podczas spotkania podpisano wspólną deklarację państw G7 i UE na temat odbudowy Ukrainy, potwierdzając m.in. swoje zobowiązania do zamrożenia rosyjskich aktywów do czasu zapłaty przez Rosję odszkodowań.
Do spotkania doszło na marginesie 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, w której uczestniczył polski przywódca.
– Dzisiaj pokazujemy Ukraińcom, że nie są sami. Nie są sami w tej walce. Nie są sami w odbudowie – powiedział podczas spotkania w Nowym Jorku Joe Biden. Prezydent USA zapowiedział też, że oprócz zapewnienia wsparcia finansowego dla Ukrainy na dłuższy okres, w czwartek, w trakcie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu ogłosi szereg działań wspierających długoterminowo ukraińskie wojsko.
Prezydent Ukrainy przekazał, że przywódcy zobowiązali się do wsparcia akcesji Ukrainy do UE i zaznaczył, że Ukraina potrzebuje szybkiego zrealizowania zapowiedzi pożyczki 50 mld dol. finansowanej z zysków z zamrożonych na Zachodzie aktywów. Stwierdził, że podpisany dokument podkłada fundamenty pod architekturę odbudowy kraju po wojnie i trwałego pokoju.
Przywódcy państw G7 i UE podpisali wspólną deklarację o zapewnianiu dalszego wsparcia ekonomicznego dla Ukrainy, zapewnieniu, by Rosja zapłaciła za spowodowane Ukrainie szkody i że do końca roku zostanie wdrożona decyzja ze szczytu G7 dotycząca udzielenia Ukrainie pożyczki w kwocie 50 mld dol. opartej na przyszłych zyskach z zamrożonych rosyjskich aktywów.
– Poprzez nasze zbiorowe wsparcie dla ukraińskiej odbudowy i odbudowy, zapewnimy, że Rosja nie osiągnie swoich celów, aby podporządkować sobie Ukrainę – i że Ukraina wyjdzie z rosyjskiej wojny agresywnej z zmodernizowanym, dynamicznym, inkluzywnym społeczeństwem i innowacyjną gospodarką, odporną na rosyjskie zagrożenia – napisali przywódcy.
Wystąpienie Andrzeja Dudy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ
– Świat nie może sobie pozwolić na to, aby Rada Bezpieczeństwa nie była w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wynikających z Karty. Potrzebujemy organu skutecznego, przejrzystego, reprezentatywnego i odpowiedzialnego – mówił prezydent Andrzej Duda podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Polski przywódca podkreślił, że „rosyjska agresja na Ukrainę zagraża bezpieczeństwu globalnemu i zaostrza najpilniejsze problemy globalne”. – Moskwa nadużywa swojego prawa weta, aby uniemożliwić Radzie potępienie tego rażącego naruszenia prawa międzynarodowego – dodał.
– To szokujące, że stały członek Rady Bezpieczeństwa, który powinien dbać o prawo międzynarodowe i bezpieczeństwo, po prostu ją rujnuje. Wszyscy widzimy, jak rosyjskie rakiety niszczą ukraińskie domy, szpitale, szkoły i przedszkola oraz zabijają ludność cywilną – powiedział prezydent RP.
Kolejny problem to – przypomniał Andrzej Duda – wyniszczający kryzys na Bliskim Wschodzie, który – oprócz strasznych konsekwencji humanitarnych – niesie ze sobą ryzyko rozlania się na region, a także trwające wojny i konflikty w Afryce.
– Świat musi stanąć po stronie wszystkich dotkniętych brakiem bezpieczeństwa i pomóc im w przywróceniu pokoju poprzez pojednanie i spójność społeczną – apelował.
Środa to czwarty i ostatni dzień wizyty Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser–Dudy w Stanach Zjednoczonych. We wtorek prezydent RP przemawiał podczas debaty generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
– Polska jest gotowa do udziału w dyskusji o reformach Rady Bezpieczeństwa, innych kluczowych organów ONZ, a także międzynarodowych instytucji finansowych. Świat podlega zmianom i nasz system również musi się zmienić, aby mógł lepiej służyć globalnej społeczności – zwrócił uwagę podczas tej debaty polski przywódca.
Nowy Jork. Prezydent RP wziął udział w forum Unstoppable Africa
Ostatniego dnia wizyty w USA Andrzej Duda wziął udział w Unstoppable Africa – corocznym forum Global Africa Business Initiative.
Udział w forum był okazją do rozmów z przywódcami państw afrykańskich.
Wieczorem Andrzej Duda spotkał się z prezydentami Państw Bałtyckich oraz wziął udział w Debacie Otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ „Przywództwo dla Pokoju”.
Prezydent RP spotkał się z prezydentem Joe Bidenem oraz przywódcami państw G7 i UE. Podczas spotkania podpisano wspólną deklarację państw G7 i UE na temat odbudowy Ukrainy.