RÓŻNOŚCI

Pierwsze dane o Edukacji Zdrowotnej. „To realna inwestycja w młodych ludzi”

Ważne sprawy

Od 1 września w polskich szkołach rozpoczną się zajęcia z Edukacji Zdrowotnej.

Nowe dane Fundacji GrowSPACE pokazują, że już na początku września ponad 2/3 etatów nowego przedmiotu jest obsadzone, a 1412 gmin jest w pełni przygotowanych na nowe zajęcia. Jako młodzi ludzie chcemy zachęcać do udziału w edukacji zdrowotnej, prezentujemy materiały profrekwencyjne dla młodzieży i rodziców.

Co mówią liczby?

Fundacja GrowSPACE prezentuje pierwsze dane o nowym przedmiocie Edukacja Zdrowotna. Wynika z nich, że zaplanowanych zostało 5817,08 etatów dla nowego przedmiotu w skali całego kraju. 3945,25 z nich jest obsadzonych, co daje wynik 67,82% obsadzenia kadrowego w Polsce.

Ponad 90% samorządów skutecznie przygotowała szkoły do zajęć z Edukacji Zdrowotnej. Znaczne problemy kadrowe miało jedynie 175 gmin, które pozostają tzw. “białymi plamami”, czyli miejscami bez ani jednego nauczyciela lub nauczycielki edukacji zdrowotnej. Jednocześnie aż 1412 gmin w pełni obsadziła wszystkie zaplanowane etaty i nie miała braków kadrowych.

To ogromna liczba, która pokazuje, że polski system szkolnictwa jest przygotowany do prowadzenia zajęć z edukacji zdrowotnej. Nauczyciele i nauczycielki są gotowi, aby nauczać młodych ludzi wiedzy o zdrowiu, a szkoły są odpowiednim miejscem to tego, aby skutecznie promować postawy prozdrowotne, zdrowy styl życia czy pomoc przedpsychologiczną mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE, który zaprezentował dane.

Dane zostały zebrane w trybie dostępu do informacji publicznej w sierpniu 2025 roku. Odpowiedziało 90,43% jednostek samorządu terytorialnego.

Różnice w regionach i typach szkół

Zgodnie z danymi widoczne są znaczące różnice między szkołami podstawowymi ponadpodstawowymi. W podstawówkach obsadzonych jest 75,2% etatów, a w szkołach średnich 41,04%.

Najlepiej wypada województwo warmińsko-mazurskie (80,48% obsadzonych etatów) i łódzkie (79,3% obsadzonych etatów), a najgorzej województwo dolnośląskie (52,36% obsadzonych etatów) i świętokrzyskie (56,77% obsadzonych etatów).

Edukacja zdrowotna nie jest i nie powinna być dodatkiem, a realną inwestycją w zdrowie psychiczne, fizyczne i wiedzę młodych ludzi. W perspektywie powinniśmy dążyć do zmian w przepisach tak, aby Edukacja Zdrowotna była obowiązkowym elementem planu lekcji dziecka – bo jest to wiedza, która towarzyszy nam całe życie. Wiedza, w której nie ma miejsca na nic innego, niż fakty naukowe – komentuje Jan Pieniążek, ekspert Fundacji GrowSPACE.

Akcja profrekwencyjna

Jednocześnie Fundacja GrowSPACE ze wsparciem innych organizacji przedstawia materiały profrekwencyjne dla dzieci i młodzieży a także dla rodziców. Pod hasłem “Nie wypisuj – wspieraj” zaprezentowane zostały materiały informujące o pozytywnych skutkach edukacji o zdrowiu.

To nowoczesny przedmiot, który uczy:

  • jak dbać o siebie, zdrowe jedzenie, sen, higiena, ruch, odpoczynek;
  • jak mądrze korzystać z telefonu i internetu;
  • jak radzić sobie ze stresem i presją rówieśniczą;
  • jak rozmawiać i współpracować z innymi, stawiać granicę i być empatyczną osobą;
  • jak udzielić pierwszej pomocy i zachować się w sytuacji nagłej.

Edukacja zdrowotna w szkołach to konieczność i odpowiedź na realne potrzeby. To nie dodatek do planu lekcji, ale fundament przygotowania młodych ludzi do życia w świecie pełnym wyzwań. Uczy jak dbać o własne ciało i psychikę, pomaga rozpoznawać ryzyka i wzmacnia kompetencje niezbędne w dorosłości. W okresie dojrzewania młodzież jest szczególnie narażona na zachowania ryzykowne, dlatego edukacja zdrowotna powinna kształtować postawy profilaktyczne i dawać narzędzia do świadomego wyboru bezpiecznych rozwiązań – dodaje Nina Sługocka, koordynatorka projektów zdrowotnych w Fundacji GrowSPACE. – Aby edukacja zdrowotna mogła stać się realnym krokiem w stronę szkoły uczącej kompetencji przyszłości, potrzebni są nauczyciele i nauczycielki. Podstawa programowa podkreśla ich kluczową rolę w prowadzeniu tego przedmiotu, dlatego tak ważne jest, by mieli zapewnione odpowiednie przygotowanie i wsparcie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button