CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Perseverance na Marsie. Pierwsze kolorowe zdjęcia

Mars Perseverance Rover NASA na Czerwonej Planecie

Łazik Perseverance („wytrwałość”) wylądował na Marsie w czwartek.

Głównym celem misji Perseverance na Marsie jest astrobiologia, w tym poszukiwanie śladów starożytnego życia mikrobiologicznego. Łazik scharakteryzuje geologię planety i klimat w przeszłości, utoruje drogę ludzkim badaniom Czerwonej Planety i będzie pierwszą misją polegającą na zbieraniu i przechowywaniu marsjańskich skał i regolitu (potłuczonej skały i pyłu).

Pierwszy kolorowy obraz z kamery frontowej Hazcam i pierwszy kolorowy obraz z powierzchni Marsa

Ten nieruchomy obraz o wysokiej rozdzielczości jest częścią filmu nagranego przez kilka kamer, gdy łazik Perseverance wylądował na Marsie 18 lutego 2021 r. To ujęcie uchwyciła kamera znajdująca się na pokładzie schodzenia (fot. NASA/JPL-Caltech)

Niecały dzień po tym, jak łazik misji Mars 2020 Perseverance należący do NASA wylądował na powierzchni Marsa, inżynierowie i naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego w południowej Kalifornii ciężko pracowali, oczekując na kolejne transmisje od Perseverance. Gdy stopniowo napływały dane przekazywane przez kilka statków kosmicznych krążących wokół Czerwonej Planety, zespół ten z ulgą zobaczył raporty o stanie łazika, które wskazywały, że wszystko działa zgodnie z ich oczekiwaniami.

ZOBACZ TAKŻE: Misja Mars 2020. Łazik NASA Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie

To zdjęcie w wysokiej rozdzielczości przedstawia jedno z sześciu kół na pokładzie łazika Marsa Perseverance należącego do NASA, który wylądował 18 lutego 2021 r. Zdjęcie zostało wykonane przez jedną z kolorowych kamer Hazard firmy Perseverance (fot. NASA/JPL-Caltech)

Podekscytowanie potęgowało zdjęcie w wysokiej rozdzielczości zrobione podczas lądowania łazika. Podczas gdy łazik Mars Curiosity odesłał film poklatkowy przedstawiający jego opadanie, kamery Perseverance uchwyciły wideo z jego lądowania. Nowe zdjęcie zostało zrobione z materiału filmowego, który nadal jest przekazywany na Ziemię i przetwarzany.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button