HOKEJREPREZENTACJA

Pekin 2022. Polscy hokeiści poznali rywali w walce o igrzyska olimpijskie

IO Pekin 2022

Reprezentacja Polski wygrała turniej III etapu kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w 2022 roku.

Biało-czerwoni pokonali Holandię 8:0, Ukrainę 6:1 oraz gospodarza zawodów, faworyzowany Kazachstan 3:2.

Selekcjoner Tomek Valtonen i jego wybrańcy zapowiadali walkę o zwycięstwo i awans do kolejnej fazy eliminacji, ale chyba mało kto wierzył w sukces. Szczególnie w meczu z gospodarzami, którzy w tym roku zagrają w mistrzostwach świata Elity, którzy w składzie mają kilku naturalizowanych zawodników, m.in. z Kanady. W Elicie gra 16 najlepszych zespołów świata, Polska występuje z kolei dwa szczeble niżej – w Grupie B (będzie w maju w Katowicach gospodarzem).

Biało-czerwoni w kazachskim Nur-Sułtanie grali znakomicie. Najpierw rozprawili się z Holandią 8:0 (3:0, 4:0, 1:0), potem z Ukrainą 6:1 (1:1, 2:0, 3:0). Swoje mecze wysoko wygrali też Kazachowie – z Ukrainą 8:1, z Holandią 7:1. Decydujący mecz o zwycięstwie w turnieju i awansie do ostatniej fazy olimpijskich kwalifikacji odbył się w niedzielę, 9 lutego. Po golach Bartosza Ciury w 8. minucie i Martina Przygodzkiego w 31. minucie chłopcy Valtonena prowadzili 2:0. Kazachowie doprowadzili do wyrównania, ale zwycięskiego gola zdobył w 41. minucie Maciej Urbanowicz, wychowanek Stoczniowca Gdańsk. Fantastycznie w polskiej bramce spisywał się John Murray, który wybronił 51 z 53 strzałów (Polacy oddali 17 strzałów).

Skrót meczu Polska – Kazachstan 3:2

Kolejna faza kwalifikacji odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia. Polacy zagrają na Słowacji, gdzie zdecydowanym faworytem będą gospodarze, którzy mają aż kilkunastu zawodników grających w najsilniejszej lidze świata NHL.

Grupy kwalifikacyjne do zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022:

Grupa D: Słowacja, Białoruś, Austria, Polska
Grupa E: Łotwa, Francja, Włochy, Węgry
Grupa F: Norwegia, Dania, Korea Południowa, Słowenia

Z każdej grupy awansuje tylko zwycięzca. Udział w turnieju olimpijskim w 2022 roku mają już zapewniony: Kanada, Rosja, Finlandia, Szwecja, Czechy, USA, Niemcy i Szwajcaria oraz gospodarze Chińczycy.