ŚWIAT

Paryż. Rau: Polscy obywatele wśród porwanych przez Hamas. Emmanuel Macron o sytuacji w Strefie Gazy

Minister Zbigniew Rau na konferencji wysokiego szczebla w Paryżu

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył 9 listopada br. w zwołanej z inicjatywy prezydenta Emmanuela Macrona konferencji, której głównymi tematami były pomoc humanitarna i obecna sytuacja w Strefie Gazy.

Minister Rau w swojej wypowiedzi zaznaczył konieczność respektowania przez wszystkie strony międzynarodowego prawa humanitarnego. Dostrzegając potrzebę zwiększenia pomocy humanitarnej i przepustowości przejścia granicznego w Rafah, zaapelował o bezzwłoczne umożliwienie wyjazdu ze Strefy Gazy obcokrajowcom, w tym blisko 30 obywatelom polskim. Wśród zakładników Hamasu są osoby z polskim obywatelstwem. Lista porwanych i przetrzymywanych przez Hamas liczy 240 osób.


Podkreślił zarazem polskie zaangażowanie w Palestynie, tak bilateralne jak i wielostronne, a także obecność i rolę w budowie stabilizacji w regionie. Przypomniał, że w związku z zaistniałą sytuacją polskie wpłaty na rzecz Agencji ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) wzrosły dwukrotnie.

W trakcie konferencji Minister Rau potępił akty terroryzmu Hamasu wobec ludności cywilnej Izraela i wskazał na prawo każdego państwa do obrony z poszanowaniem prawa międzynarodowego. Wezwał też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy.


Szef polskiego MSZ przypomniał także o trwającej pełnoskalowej wojnie na Ukrainie i potrzebach humanitarnych tego państwa w związku z nadchodzącą zimą. Zaznaczył, że oba kryzysy wymagają wzmożonej uwagi i działań wspólnoty międzynarodowej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button