ŚWIAT

Paryż. Pałac Elizejski. Emmanuel Macron spotkał się z Andrzejem Dudą

Prezydent RP z wizytą roboczą w Paryżu

W Pałacu Elizejskim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Emmanuelem Macronem.

Prezydent RP złożył roboczą wizytę w Paryżu.

Rozmowy dotyczyły m.in. partnerstwa strategicznego w sprawach energetyki i przełamywania podziałów w Unii Europejskiej w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podkreślił, że prezydenci omówili również kwestię akcji hybrydowej Łukaszenki przeciwko wschodniej granicy Unii i kwestię Ukrainy.

– Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE – napisał Duda na Twitterze po zakończeniu rozmów.

Francuski EDF chce sprzedać Polsce reaktory jądrowe. Z nimi o to walczą także: amerykański Westinghouse i koreański KHNP. EDF może zbudować od czterech do sześciu bloków jądrowych za 150-220 mld zł. Pierwszy z nich mógłby zostać uruchomiony już w 2033 r.

Pałac Elizejski. Rozmowy prezydentów Polski i Francji: Andrzej Duda i Emmanuel Macron (fot. KPRP)

Szef BBN o wizycie Andrzeja Dudy w Paryżu: przełom w relacjach polsko-francuskich

Polsko-francuskie relacje nabierają wymiaru strategicznego, mamy do czynienia z przełomem – podkreślił szef BBN Paweł Soloch, odnosząc się do roboczej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu.

Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii.

Pałac Elizejski. Rozmowy prezydentów Polski i Francji: Andrzej Duda i Emmanuel Macron (fot. KPRP)

– Mamy do czynienia z niewątpliwym przełomem w relacjach polsko-francuskich. Prezydent Duda w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkukrotnie spotykał się z prezydentem Macronem. Nasze relacje nabierają strategicznego wymiaru w pełnym tego słowa znaczeniu – powiedział Soloch.

Jak dodał, w sprawach bezpieczeństwa „prezydenci w pierwszym rzędzie rozmawiali o sytuacji na granicy z Białorusią i agresji hybrydowej Aleksandra Łukaszenki”. – Ale także o roli, jaką Rosja odgrywa w naszym regionie, na Ukrainie, i nie tylko. W szczególnej sferze francuskich zainteresowań leży aktywność rosyjskich najemników na terenie Afryki – relacjonował szef BBN.

Prezydenci mówili także o ewentualnym zaangażowaniu Polski w dowodzoną przez Francję unijną operację wojskową Takuba w Mali. Jak przekazał Soloch, „prezydent Emmanuel Macron podziękował za gotowość Polski do wsparcia operacji i udziału w niej wraz z pozostałymi siłami państw europejskich”.

– Tematem spotkania była także współpraca zbrojeniowa i wojskowa, w tym w ramach NATO i Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście prac nad nową Koncepcja strategiczną NATO oraz Kompasem Strategicznym UE – przekazał szef BBN.

Pałac Elizejski. Rozmowy prezydentów Polski i Francji: Andrzej Duda i Emmanuel Macron (fot. KPRP)

Ministrowie o spotkaniu Prezydentów Polski i Francji: wśród tematów energetyka i przełamywanie podziałów w UE

Partnerstwo strategiczne w sprawach energetyki, redukcja napięć między Polską a instytucjami Unii Europejskiej i przełamywanie podziałów w Unii były wśród tematów spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona – poinformował Kumoch.

– Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami Unii Europejskiej w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii – powiedział po spotkaniu Jakub Kumoch.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button