POLSKAŚWIAT

Paryż. Mateusz Morawiecki spotka się z Emmanuelem Macronem

Bornholm. Morawiecki spotka się z szefami państw i rządów

29 sierpnia premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Paryżu, gdzie spotka się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

Głównym tematem rozmowy będą relacje dwustronne oraz najważniejsze kwestie z agendy europejskiej. Liderzy poruszą m.in. kluczowe tematy dotyczące energii i obronności, także w kontekście możliwości współpracy polsko-francuskiej. Omówione zostaną również kwestie dotyczące dalszego wsparcia dla Ukrainy i obywateli tego kraju.

Wizyta polskiego premiera we Francji

Obok rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem, premier Mateusz Morawiecki odbędzie w Paryżu spotkanie z przedstawicielami francuskiej organizacji pracodawców MEDEF. Szef polskiego rządu wygłosi wystąpienie, jako gość specjalny dorocznej konferencji MEDEF-u, tzw. Letniego Uniwersytetu MEDEF.

Ostatnie robocze spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji miało miejsce 24 listopada 2021 r. w Paryżu, w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

Relacje polsko-francuskie

W lutym 2020 r. doszło w Warszawie do podpisania Programu Współpracy na lata 2020-2030 w ramach Polsko-Francuskiego Partnerstwa Strategicznego. Francja pozostaje jednym z głównych partnerów handlowych i inwestycyjnych naszego kraju.

Na dynamikę stosunków dwustronnych pozytywnie wpływa aktywność Polski na rzecz Ukrainy, w tym wsparcie udzielane uchodźcom, co jest dostrzegane i wysoko oceniane przez partnerów francuskich. Francja udziela Ukrainie istotnego wsparcia, zarówno w obszarze humanitarnym, gospodarczym, jak i militarnym.

W sierpniu grupa 146 polskich strażaków uczestniczyła w gaszeniu pożarów w departamencie Żyronda w południowo-zachodniej Francji. Była to odpowiedź na francuską prośbę skierowaną za pośrednictwem Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej. Polski wkład w walkę z żywiołem został doceniony przez władze francuskie oraz lokalną społeczność.

Morawiecki spotka się z szefami państw i rządów na Bornholmie

30 sierpnia premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen. Będzie ono poświęcone wzmocnieniu współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego.

Spotkanie szefów państw i rządów na Bornholmie

W spotkaniu liderów, obok premier Danii i szefa polskiego rządu, udział weźmie prezydent Litwy oraz szefowie rządów Estonii, Finlandii i Łotwy. Podczas spotkania obecna będzie także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Głównym tematem rozmowy będzie większa integracja systemów energetycznych w regionie. Wiąże się to z bieżącą sytuacją bezpieczeństwa energetycznego oraz wolą krajów do rezygnacji z importu paliw z Rosji.

Liderzy omówią także możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym energii pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Podczas spotkania przyjęta zostanie wspólna deklaracja w tym zakresie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button