ŚWIAT

Parlament Europejski. Zełenski: Rosja zagrożeniem dla europejskiego sposobu życia

Unia Europejska

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Parlamentu Europejskiego podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w Brukseli.

Otwierając sesję, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała do prezydenta Zełenskiego: „Rozumiemy, że walczy pan nie tylko o swoje wartości, ale i o nasze”.

„Ukraina to Europa, a przyszłość waszego narodu jest w Unii Europejskiej” – kontynuowała przewodnicząca Metsola, dodając, że UE powinna zapewnić Ukrainie „jak najszybszy proces akcesyjny”, a także, „jako kolejny krok, dostarczyć systemy dalekiego zasięgu i odrzutowce potrzebne do ochrony wolności, którą zbyt wielu uznało za pewnik”.

W swoim przemówieniu do posłów prezydent Zełenski podkreślił, że Rosja próbuje unicestwić nie tylko suwerenną Ukrainę, ale także europejski „sposób życia”. Powiedział, że widzi Europę jako kontynent przesiąknięty zasadami, wartościami, równością i sprawiedliwością oraz (…) miejsce, gdzie Ukraina jest zdecydowanie u siebie. Z drugiej strony Kreml robi wszystko, aby zniszczyć europejskie wartości, stwierdził prezydent Zełenski, podkreślając, że Ukraina walczy o Europę i chroni ją przed tą antyeuropejską siłą.

Bruksela. Wołodymyr Zełenski i Roberta Metsola (fot. President UA)

Podziękował wszystkim Europejczykom, którzy wspierali Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą i wszystkim, którzy pomagali ukraińskim uchodźcom przybywającym do UE. Patrząc w przyszłość, Prezydent Zełenski wezwał Europę i Ukrainę do kroczenia razem i określenia wspólnej europejskiej przyszłości. Przekonywał, że aby spełniły się nasze marzenia dla naszych dzieci i wnuków, potrzebujemy pokoju i bezpieczeństwa. – Te marzenia nie będą możliwe, jeśli nie pokonamy tej antyeuropejskiej siły, która próbuje ukraść nam naszą Europę – zakończył.

Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Zełenskiego w Parlamencie Europejskim, po tym jak zwrócił się do posłów na odległość podczas sesji nadzwyczajnej 1 marca 2022 roku, krótko po rozpoczęciu przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie. Przemawiał również przed sesją plenarną 14 grudnia tego samego roku, kiedy to przyznano odważnemu narodowi ukraińskiemu nagrodę Parlamentu im. Sacharowa w 2022 roku.

Bruksela. Wołodymyr Zełenski (fot. President UA)

Przemówienie (część) Zełenskiego w Parlamencie Europejskim

„Szanowna Pani Prezydent, drogi Robercie!

Dziękuję za te mocne słowa i dziękuję za osobistą uwagę – bardzo ważną uwagę dla Ukrainy. Dziękuję za Waszą pryncypialną energię – dwie cechy, które zawsze dostrzegamy podczas obecnej walki o Europę i których połączenie jest zawsze warunkiem wstępnym postępu. Europa ma szczęście, że w tej sali, w największym parlamencie Europy, w Parlamencie Europejskim, zasady i energia mają bezwzględną większość. Dziękuję Wam.

Drodzy przedstawiciele Europy!

Drodzy przywódcy Europy!

My wszyscy Europejczycy, każdy z setek milionów ludzi na naszym kontynencie łączymy te dwa statusy – reprezentantów Europy i liderów Europy. Ta kombinacja odzwierciedla to, co nasza Europa – nowoczesna Europa, pokojowa Europa – daje światu. Europejski styl życia. Europejski styl życia. Europejski styl życia. Europejskie zasady życia.

Ta wojna totalna, rozpętana przez Rosję, dotyczy nie tylko terytorium tej czy innej części Europy.

Jego zagrożenie polega nie tylko na tym, że istnieje dyktator z szalonymi zapasami sowieckiej broni i napędzany bronią innych dyktatur, w szczególności reżimu irańskiego.

Aby móc prowadzić tę wojnę, Kreml konsekwentnie, krok po kroku, rok po roku niszczył to, co razem z wami uważamy za podstawę naszej Europy.

Święta wartość życia ludzkiego została całkowicie zniszczona również w Rosji. Tam nikt nie liczy się dla władz, poza tymi za murami Kremla, ich bliskimi i „portfelami”. Wszyscy inni dla nich, dla Kremla, wszystkie 140 milionów obywateli to tylko ciała zdolne do noszenia broni – broni dla Ukrainy, broni na polu bitwy, utrzymywania innych w uległości lub bycia w uległości.

Supremacja przemocy i posłuszeństwa – to zasady zamiast prawa.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button