ŚWIAT

Paryż. Wołodymyr Zełenski spotkał się z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem

Francja

Podczas wizyty we Francji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem federalnym Niemiec Olafem Scholzem.

Rozmawiając z przedstawicielami mediów przed rozpoczęciem trójstronnych negocjacji w Paryżu, ukraińska głowa państwa podkreśliła, że ​​Francja i Niemcy wspierały Ukrainę podczas rosyjskiej inwazji na pełną skalę i razem zdołały zapewnić silną jedność całej Europy.

Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski (fot. President UA)

Prezydent podziękował francuskiemu przywódcy za decyzję o przekazaniu Ukrainie lekkich czołgów, a kanclerz Niemiec za dostarczenie potężnego systemu obrony powietrznej IRIS-T. Głowa państwa nazwała te decyzje historycznymi i zaznaczyła, że ​​istnieje potencjał do dalszego wzmocnienia partnerstwa.

„Im szybciej Ukraina zdobędzie potężną broń dalekiego zasięgu, Emmanuelu, tym szybciej nasi piloci otrzymają nowoczesne samoloty. Olaf, tym silniejsza będzie nasza koalicja czołgów – jestem ci wdzięczny za rozpoczęcie tej drogi – tym szybciej skończy się ta rosyjska agresja i przywrócimy Europie bezpieczny pokój” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podczas spotkania strony rozważały możliwość dostarczenia Ukrainie niezbędnego uzbrojenia, a także kwestię dalszego wsparcia gospodarczego i politycznego oraz wzmocnienia polityki sankcji wobec państwa agresora.

Ponadto omówiono realizację zainicjowanej przez prezydenta Ukrainy formuły pokojowej, która jest w stanie zapewnić trwałe zakończenie wojny na uczciwych warunkach i zgodnie z normami prawa międzynarodowego.

Ze swojej strony Emmanuel Macron podkreślił, że wizyta prezydenta Ukrainy we Francji i spotkanie trzech przywódców jest symbolem zaufania, jakie łączy ich kraje.

„Zbrodnia agresji nie może być akceptowana w żadnych okolicznościach. Szczególnie z kraju takiego jak Rosja. Dlatego stoimy ramię w ramię z Ukrainą. Jesteśmy zdeterminowani, by wesprzeć Ukrainę w zwycięstwie i przywróceniu jej praw” – powiedział.

Prezydent Republiki Francuskiej zapewnił, że Ukraina może liczyć na wsparcie Francji i innych europejskich sojuszników.

Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski (fot. President UA)

Przed rozpoczęciem spotkania kanclerz federalny Niemiec podkreślił, że ​​od początku wojny państwa partnerskie, w szczególności Niemcy, udzielają Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego i militarnego. Olaf Scholz odnotował między innymi wzmocnienie systemu obrony powietrznej i dostawę czołgów do naszego kraju.

Kanclerz wyraził przekonanie, że Ukraina powinna otrzymywać pomoc od partnerów tak długo, jak będzie to konieczne.

Na zakończenie spotkania Emmanuel Macron wręczył Wołodymyrowi Zełenskiemu medal Legii Honorowej, najwyższe francuskie odznaczenie, przyznawane przez prezydenta.
(president.gov.ua)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button