ŚWIAT

Parlament Europejski wspiera Białorusinów i wzywa do pokojowych zmian demokratycznych

Nadzwyczajne posiedzenie komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego

Nadzwyczajne posiedzenie komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego odbyło się w związku z sytuacją na Białorusi.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych David McAllister wygłosił oświadczenie po dyskusji w Komisji na temat sytuacji na Białorusi z liderką opozycji Swiatłaną Cichanouską.

„Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego odbyła nadzwyczajne posiedzenie, aby omówić sytuację na Białorusi. Słyszeliśmy inspirujące przesłanie Sviatlany Tsikhanouskaya, kandydatki zjednoczonej opozycji, która jest powszechnie uznawana za kandydata, który uzyskał większość głosów w wyborach prezydenckich. Wyraziliśmy podziw dla jej odwagi i wezwania do pokojowych zmian demokratycznych, których domagają się Białorusini.

Parlament Europejski w zdecydowanej większości popiera prawo Białorusi do udziału w wolnych i uczciwych wyborach oraz do korzystania z przysługujących im praw i wolności.

Białorusini bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszej solidarności i wsparcia. Unia Europejska musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby wzmocnić sprawę wolności i demokracji na Białorusi. Obejmie to skuteczne sankcje wobec sprawców naruszeń praw człowieka i oszustw wyborczych, a także naciski na uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i arbitralnie zatrzymanych. Przemoc wobec ludzi musi się skończyć!

Jedynym realnym rozwiązaniem dla stabilnej przyszłości suwerennej Białorusi jest dialog z udziałem wszystkich interesariuszy krajowych i międzynarodowych, prowadzący do pokojowego rozwiązania ”.

– Wybory na Białorusi nie były wolne i sprawiedliwe. Trwa tam terror. UE musi odpowiedzieć na reżim Łukaszenki, który brutalnie tłumi protesty – mówili europarlamentarzyści.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button