POLITYKAŚWIAT

Para Prezydencka z wizytą w Szwajcarii. Hołd dla konsula Rokickiego

Prezydent przemawiał w ramach prestiżowego cyklu wykładów „The Churchill Europe Symposium” w tej samej sali, w której 72 lata temu Winston Churchill zaprezentował wizję „Stanów Zjednoczonych Europy”.

– Wzywam nas do stworzenia zjednoczonej Europy jako etycznej wspólnoty wolnych państw i narodów, zasadzającej się na równości wszystkich jej członków – mówił Andrzej Duda podczas wystąpienia „The Future of Europe w w Zurychu – Foundations of Unity of the States of Europe”, w którym nakreślił wizję przyszłości integracji europejskiej.

Prezydent w swoim wystąpieniu wskazywał na trzy filary, które powinny znaleźć się u podstaw Unii Europejskiej.

Prezydent zwracał uwagę, że Polska zawsze traktowała swoje zmagania o niepodległość jako część szerszej walki o wolność w Europie. Dodał, że w historii wielu Polaków angażowało się we wspólną walkę narodów europejskich przeciwko opresyjnym imperiom tamtych czasów.

Andrzej Duda podkreślał, że Polska jest jednym z bastionów integracji europejskiej, czego dowodem jest również bardzo wysokie poparcie dla UE. Dodał, że to stanowisko jest naturalną konsekwencją naszej historii oraz wnioskiem, jaki z niej wysnuliśmy. – Polska zawsze korzystała na pokoju i współpracy w Europie – przekonywał.

Para Prezydencka podczas uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Hołd dla konsula Konstantego Rokickiego

Para Prezydencka w szwajcarskiej Lucernie wzięła udział w ceremonii upamiętnienia konsula Konstantego Rokickiego, który w czasie drugiej wojny światowej w ramach tzw. grupy berneńskiej wystawiał fałszywe paszporty, ratując setki Żydów. Na cmentarzu Friedental uroczyście odkryto nowy nagrobek polskiego dyplomaty.

– Stoimy nad grobem człowieka, który symbolizuje jaśniejszą gwiazdę na czarnym niebie dramatycznych lat II wojny światowej, gdy niemieccy naziści dokonywali ludobójstwa na osobach narodowości żydowskiej – mówił podczas uroczystości Prezydent RP i dodał: – Chylimy głowy przed wszystkimi, którzy stali się ofiarami straszliwego Holokaustu, najstraszniejszych lat nie tylko XX wieku, ale chyba w historii całej ludzkości. Chylimy głowy przed milionami bestialsko zamordowanych Żydów. Chylimy głowy przed milionami zamordowanych obywateli różnych krajów Europy. Ale ja przede wszystkim chylę dziś głowę przed milionami zamordowanych Polaków, w tym Polaków żydowskiego pochodzenia.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button