POLSKA

Para Prezydencka uczestniczyła w Orszaku Trzech Króli w Wadowicach

Orszak Trzech Króli w Wadowicach

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w Wadowicach w uroczystościach z okazji Święta Objawienia Pańskiego.

Istotą Święta Trzech Króli jest wspólnota – rodziny, ducha, wiary i tradycji – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Wadowicach. – Łączymy się także z mieszkańcami Koszalina w myślach, w bólu i w modlitwie po tak straszliwej stracie – zapewnił. W tragicznym wypadku w Koszalinie, w wyniku pożaru w tzw. escape roomie zginęło pięć nastolatek.

Wadowicką uroczystość w południe zainaugurowała msza św. w kościele Piotra Apostoła, której przewodniczył biskup Damian Muskus. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i ocalenie życia w zamachu 13 maja 1981 r.

Po mszy św. Para Prezydencka przeszła w Orszaku Trzech Króli wadowickimi ulicami na rynek. Hasło tegorocznego pochodu, który odbywał się w kilkuset miejscach w Polsce i zagranicą, brzmiało „Odnowi oblicze ziemi”.

Prezydent wspomniał także o tragicznych wydarzeniach w Koszalinie. – Chciałbym, abyśmy w tym roku także w sposób szczególny spojrzeli na drugą stronę naszego kraju, żebyśmy spojrzeli na Koszalin, gdzie mieszkańcy w tym roku w marszu Trzech Króli – jako marszu radości, w tym wspaniałym, barwnym orszaku – nie pójdą ze względu na tragedię, która spotkała ich wspólnotę – mówił Andrzej Duda.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Para Prezydencka wzięła w nich udział po raz czwarty. Trzy lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, dwa – w Cieszynie, a w ubiegłym roku – w Skoczowie.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki – wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button