ŚWIAT

Para Prezydencka i szef MON na spotkaniu wigilijnym z żołnierzami PKW na Sycylii

PKW EU SOPHIA

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wizytę w Polskim Kontyngencie Wojskowym Unii Europejskiej Sophia na Sycylii.

Para Prezydencka wzięła udział w spotkaniu wigilijnym z żołnierzami stacjonującymi w Bazie Sigonella.

– Żołnierze unijnej misji Sophia na Morzu Śródziemnym chronią bezpieczeństwo Europy i tych, którzy z narażeniem życia chcą się do niej dostać – mówił Andrzej Duda, podkreślając że Polacy wypełniają zadania związane z członkostwem Polski w NATO i UE. Prezydent akcentował, że nie wolno dopuścić, by w działaniach obu tych organizacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności dochodziło do konkurencji i sporów kompetencyjnych. Podczas uroczystego apelu Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył odznaczenia zasłużonym żołnierzom PKW.

W ramach pobytu w bazie Andrzej Duda wysłuchał meldunku Dowódcy PKW EU Sophia kmdr. ppor. pil. Sebastiana Stypułkowskiego. Pierwsza Dama spotkała się zaś z paniami żołnierzami, pełniącymi służbę w PKW.

Para Prezydencka odwiedziła także Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej w Katanii, gdzie złożyła kwiaty na grobie polskiego pilota kpt. Władysława Dreckiego.

Szef MON na spotkaniu wigilijnym z żołnierzami PKW na Sycylii (fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON)

Szef MON podczas spotkania zwracał uwagę na wagę solidarności w dzisiejszym świecie.

– Ta solidarność na co dzień objawia się w tym, że w naszym kraju ćwiczą żołnierze wojsk sojuszniczych, a żołnierze Wojska Polskiego ćwiczą, ale także uczestniczą w systemie bezpieczeństwa światowego. A więc swoją służbę wykonują na misjach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Tak jest w przypadku Was żołnierze, którzy tu na ziemi włoskiej strzeżecie bezpieczeństwa Europy w misji zorganizowanej przez Unię Europejską – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i służbę.

– Dziękuję za profesjonalne podejście do obowiązków służbowych, dziękuję za ofiarność, dziękuję za to, że poszerzacie swoją wiedzę i swoje umiejętności poprzez wspólne działania w ramach wojsk stanowiących właśnie tę misję – powiedział minister.

Wizyta w bazie Sigonella była także okazją do świątecznego spotkania i złożenia życzeń tym, którzy święta spędzą na służbie z dala od swoich Rodzin. – Chcę jeszcze raz podziękować Wam za codzienną służbę. Niech święta Bożego Narodzenia upłyną w atmosferze radości i pokoju – dodał szef MON.

O PKW EU SOPHIA

Misja EUNAVFOR Med Sophia została powołana jako jeden ze sposobów odpowiedzi Unii Europejskiej na kryzys migracyjny. Zadaniem misji, działającej na podstawie mandatu Rady Europejskiej, jest udaremnianie przemytu migrantów i handlu ludźmi w południowo-środkowej części Morza Śródziemnego. Sophia szkoli też libijską straż przybrzeżną i marynarkę wojenną oraz pomaga egzekwować na pełnym morzu u wybrzeży Libii embargo na broń.

Sophia to imię dziewczynki urodzonej w lipcu 2015 r. na pokładzie niemieckiej fregaty Schleswig-Holstein przez Somalijkę, uratowaną przez brytyjski okręt HMS Enterprise na Morzu Śródziemnym. Było to pierwsze dziecko urodzone na pokładzie okrętu niemieckiej marynarki wojennej.

W operacji Sophia uczestniczy 26 państw UE. Dowództwo mieści się w Rzymie. Polski wkład do misji należy do największych. Piątą zmianę PKW EU SOPHIA wystawia Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z Gdyni.

Zadania mandatowe operacji EU SOPHIA, kontyngent wykonuje z bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii.

Jest to szósta wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy u polskich żołnierzy za granicą. Wcześniej odwiedził kontyngenty w Kuwejcie, Afganistanie, Rumunii, na Łotwie, w Bośni i Hercegowinie.
(KPRP, MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button